Fynske pædagogerer gode til atsnakke med fuldeforældre
Fynske pædagoger
er gode til at
snakke med fulde
forældre
Pædagoger på de danske institutioner er blevet bedre til at sige noget, når de mistænker et alkoholproblem hos en forælder.
Foto: COLOURBOX
Seneste Nyt
Indland/Fyn
- 2013-05-18 17:00 Fiskere finder lig af ung mand ved Juelsminde
- 2013-05-18 16:28 4 ud af 10 danske computere er åbne for virusangreb
- 2013-05-18 15:59 Danske Eurovision-fans i Malmø: Vi holder vild fest
- 2013-05-18 14:54 Prins Nikolai bliver første prinse-konfirmand i 30 år
- 2013-05-18 14:26 Politimuseum viser brosten og ødelagte skjolde
Pædagoger er blevet bedre til at tage snakken, hvis en forælder møder op og lugter af alkohol.
De danske pædagoger er blevet meget bedre til at sige noget, hvis en forælder flere gange har lugtet af alkohol eller virker påvirket, når de henter deres barn. Det viser en undersøgelse lavet af analyseinstituttet YouGov for Momentum, der er Kommunernes Landsforenings nyhedsbrev.Momentums egen rundspørge blandt de fynske kommuners sundhedschefer viser, at fem ud af syv, eller 71 procent, af kommunerne har indført en kompetenceudvikling af deres medarbejdere på skoler, daginstitutioner og jobcentre. Dette klæder medarbejderne bedre på til at spørge ind til forældre, hvor der er mistanke om et alkoholproblem.
Tre fynske kommuner har ikke deltaget i rundspørgen.
Bedre end resten af landet
At så mange fynske kommuner har valgt at sætte fokus på problemstillingen gør, at tallene er højere end på landsplan. Her er det ifølge Momentums rundspørge blot 60 procent af kommunerne, der enten har eller planlægger at indføre en kompetenceudvikling af medarbejderne.Holdningen hos pædagoger i YouGovs undersøgelse viser da også, at de ikke længere er så bange for at sige noget, når de mistænker et alkoholproblem. Således siger næsten 9 ud af 10 pædagoger, at de vil tage en snak med de forældre, hvor de flere gange møder op og lugter af alkohol, eller virker direkte berusede.
Spørger man forældrene i undersøgelsen, mener ligeledes 9 ud af 10 af dem, at pædagoger bør tage det op med en forælder, hvis denne flere gange har lugtet af alkohol. Dog er der ikke helt så stor tilslutning, når de spørges hvordan de selv vil reagere. En procent mener, at de ligefrem vil blive vrede, hvis de blev konfronteret med en mistanke om alkoholmisbrug fra barnets pædagog.
Undersøgelsen fra YouGov er lavet blandt 500 forældre til børn i kommunale daginstitutioner, og blandt 253 pædagoger i kommunale daginstitutioner.
Prøv Fyens Stiftstidende eller Fyns Amts Avis GRATIS i 21 dage





