fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
Politiet fandt ingen bombe i Schiphol

Politiet
fandt ingen
bombe
i Schiphol

Annonce:

Linse-Xpres Kontaktlinser

Ofte ligger vore priser 30 - 50% under optikerforretningernes!

Hollandsk politi foran Teminal 1, mandag i Schiphol-lufthavnen nær Amsterdam.
Foto: Evert Elzinga/AP/POLFOTO
Amsterdams lufthavnsterminaler, der blev lukket på grund af bombetrussel, kan genåbne, siger hollandsk politi.
Hollandsk politi har ikke fundet spor af sprængstoffer i Schiphol-lufthavn ved Amsterdam, hvor to terminaler blev lukket mandag formiddag på grund af en bombetrussel.

Derfor går der ikke lang tid, før de afspærrede områder vil blive genåbnet, og flytrafikken kan vende tilbage til det normale, siger en polititalsmand til nyhedssiden nrc.nl.

Kun den panoramaterrasse, hvor den mistænkte bag truslen blev pågrebet, er fortsat lukket og skal undersøges yderligere, tilføjer talsmanden.

I flere timer var passagererne evakueret fra to af Schiphols afgangshaller, terminal 1 og 2, mens betjente med bombehunde finkæmmede området.

Omkring klokken 13 anholdt politiet en mand, der over for andre rejsende i lufthavnen havde hævdet, at han var i besiddelse af en bombe. Han havde låst sig inde på et toilet ved panoramaterrassen, skriver hollandske medier.

Det er endnu ikke lykkedes hollandsk politi at identificere manden, der ikke havde personlige papirer på sig ved anholdelsen.

Bombealarmen har betydet, at adskillige fly er aflyst eller kraftigt forsinket. Blandt dem er også 12 afgange og ankomster til eller fra København, meddeler Schiphol-lufthavnen på sin hjemmeside.

Københavns Lufthavne bekræfter, at trafikken har været en smule forstyrret i løbet af mandagen. Men problemerne skulle være løst nu.

- Vi havde en SAS-maskine, som fløj tom til København, fordi de ikke kunne tage passagerer om bord dernede fra, fortæller kommunikationsrådgiver Anne Munck.

- Men ellers ser det ikke umiddelbart ud til, at trafikken er påvirket i aften til København. Det første fly er allerede fløjet til Schiphol, tilføjer hun.

Lidt flere end 58.000 passagerer rejste i januar mellem København og den store hollandske lufthavn ved Amsterdam, som dermed er den femtestørste destination til og fra København.

Schiphol er en af Europas travleste lufthavne med omkring 45 millioner passagerer årligt.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3