fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt

Snevejr tvinger Juventus
ud i ny aflysning

Snevejr i Italien betyder, at to kampe i Serie A må udsættes, heriblandt Juventus' opgør mod Bologna.
For anden gang på 10 dage bliver Juventus ramt af en aflysning på grund af vintervejret, der i øjeblikket raser over Norditalien med stor styrke. To Serie A-kampe måtte lørdag aflyses på grund af snefald.

Topholdet Juventus skulle have spillet ude mod Bologna søndag, men den kamp må udsættes, og det samme gælder Fiorentinas kamp mod Parma.

Alle fire hold har været ramt af aflysninger i løbet af de seneste to uger, og for Serie A's tophold skete det for knap to uger siden, da de skulle have mødt Parma.

Der var imidlertid ikke noget at rafle om, da Bolognas politimester, Vincenzo Stingone, efter samtaler med sikkerhedsrepræsentanter fra begge klubber besluttede, at kampen ikke kan afvikles.

- Efter at have inspiceret banen og installationerne, og med tanke på den dårlige vejrudsigt og de store mængder sne på tilskuerpladserne, blev det besluttet, at kampen ikke kunne afvikles under de nødvendige sikkerhedsforhold, siger Vincenzo Stingone til AFP.

Vintervejret i Italien er usædvanligt for tiden, hvor også Rom har været ramt af sne for første gang siden 1985.

Fredag besluttede man at forbyde kørsel med motorcykler i byen af sikkerhedsmæssige hensyn.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3