fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
Drop fodring af vandfugle i frostvejret

Drop fodring
af vandfugle
i frostvejret

Annonce:

Sibiriens Specialfoder

Den BILLIGSTE pris.
Vi har ALT til dit kæle- og husdyr

Du gør mere skade end gavn, hvis du fodrer ænder, gæs og svaner. For de kan sagtens klare sig i frosten og du ender med at gøre livet surt for fuglenes unger til sommer.
Foto: Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskytttelse fraråder fodring af ænder og svaner trods hård frost.
Selv de fleste af os i øjeblikket klaprer tænder i takt med at frosten bider, så er der ingen grund til at have ondt af de vandfugle såsom svaner og ænder, der findes i naturen.

Mange fodrer dyrene i den bedste mening, men det advarer Dyrenes Beskyttelse nu imod.

- Vi fraråder fodring af vandfugle både vinter og sommer. Og det gør vi for fuglenes bedste, siger zoolog i Dyrenes Beskyttelse Michael Carlsen.

De fleste vandfugle er store, robuste fugle, som kan klare rigtig meget vinter. Som oftest finder de deres mad i vandet, og selv hvis længere tids frost lægger låg på en del af deres spisekamre, så er de i kraft af deres vinger i stand til at flytte sig langt for at finde endnu åbne spisekamre. Lukkes der helt alle vegne, så er knopsvanen i stand til at lægge sig på isen, spare energi og derved klare sig i op til to måneder uden føde.

Gråanden kan ikke klare sig ligeså længe uden mad, men den er en meget robust and, som næsten uanset vejret er i stand til at fravriste det vinterknugede landskab føde nok til, at den kan overleve.

Og faktisk kan fodring af vandfulgene gøre mere skade end gavn.

- Når vi fodrer ænder og svaner i søer, tilfører vi foder udefra, og dette foder havner på den ene eller på den anden måde som næring i vandet. Næring, som får algerne i vandsøjlen til at trives og stjæle lyset fra planterne i vandet. Planter, som svanens unger skulle leve af til sommer. Resultatet er, at svanens unger dør af sult, forklarer Michael Carlsen.

Når vi fodrer fuglene, giver vi dem også noget at konkurrere om. Denne konkurrence har ofte både vindere og tabere. Taberne er de fugle nederst i hierarkiet, som kæmper for at få del i foderet, men som bruger mere energi, end de vinder. Paradoksalt nok kan det foder, som var ment som livredder, altså forårsage en hurtigere død af sult.

Og skulle man ikke være helt overbevist endnu, så sætter Dyrenes Beskyttelse lige et sidste argument ind.

Jo flere fugle fodringen samler på ét sted, jo større er risikoen for at sprede smitsomme sygdomme fra syge til raske fugle. Derudover vader fuglene efter få dages fodring rundt og snadrer mad i sig fra en blanding af nyt foder og gammelt lort.

Der spises ikke længere af en ren tallerken men af en, som har været skyllet i fællestoilettet, lyder meldingen.

Så nok se - ikke fodre.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3