Farlige piraterog sødetrædukkerindtager Havrehed
Farlige pirater
og søde
trædukker
indtager Havrehed
Drenge og pigerne i SFO'en har øvet på hver deres dele af showet. Drengene er farlige pirater. Foto: Lærke Bjørn Andersen
Seneste Nyt
Nordfyn
- 2012-05-25 17:37 Loppemarked kan sørge for rent drikkevand til børn
- 2012-05-25 17:06 Chips er penge: Kims er langt forbi halv milliard
- 2012-05-25 15:18 Two Danes dyster om plads på toppen af danskpoppen
- 2012-05-25 12:39 Børnehave får ja til at modtage støtte
- 2012-05-24 16:10 Selvmordstruede børn og unge kan fortsat få hjælp
Havrehedskolens SFO’s årlige opvisning handlede denne gang om eventyr
Morud: Parkeringspladsen var det rene kaos og der var ikke mange ledige pladser i Havrehedskolens gymnastiksal, da SFO- og klubbørnene holdt deres årlige opvisning for bedsteforældre torsdag eftermiddag.Temaet for opvisningen var eventyr, og i den halve times tid, showet varede, stiftede publikum både bekendskab med Pinocchio, Klods Hans, Askepot og Skatteøen. Børnene har øvet på deres show med dans, musik og sang i en måned.
- De har glædet sig meget, og lærerne fortæller, at det er næsten umuligt at undervise i den sidste uge før opvisningen. De snakker om det og drømmer om det, fortæller Janne Gry Larsen, som er pædagog i Havrehedskolens SFO.
180 betalende gæster
Ifølge Janne Gry Larsen var der 180 betalende gæster torsdag eftermiddag og arrangørerne regner med, at antallet fordobles torsdag aften klokken 18.30, hvor det er forældrene, der skal se deres børn optræde.Onsdag var der opvisning for børnehave, dagpleje og det øvrige lokalsamfund i Morud og Veflinge. Det er fjerde år i træk, SFO’en holder opvisning, og som sædvanlig var der god opbakning fra forældrene, som blandt andet havde bagt kage til arrangementet. Alle indtægter går til showets omkostninger og et eventuelt overskud går til næste års opvisning.







