Skøjtesøerpå Fyn: Denførsteåbner i dag
Skøjtesøer
på Fyn: Den
første
åbner i dag
Munkedammen fotograferet lige over middag tirsdag, hvor både fotograf og nogle på skøjter trodsede advarslen om usikker is.
Foto: Ivar Juel Nordentoft
Frosten har nu så godt fat, at der inden længe kan løbes på skøjter. I Nyborg gives den første fri i løbet af tirsdag eftermiddag.
Isen på Vandværksgraven ved Dronningensvej i Nyborg er nu så tyk, at der inden længe kan løbes på skøjter.Ifølge Rune Nordenlund, der er driftleder ved Vej, Park og Natur, er isen blevet målt tirsdag formiddag, og den er nu så tyk, at den snart kan bære.
- Vi målte i formiddags, og den er der næsten. Så vi regner med, at den åbner mellem 15 og 15.30, siger han til fyens.dk.
Foreløbig er der dog stadig skiltet med, at isen er usikker. Men driftsfolkene har allerede sat en redningspost op, og fejet isen ren for sne.
- Redningsposten er sat op for en sikkerheds skyld - i det tilfælde at noget skulle gå galt, og i den findes der stige, reb og redningskrans, siger Rune Nordenlund.
Stadig tyndt i Odense
Mens de snart er klar i Nyborg, går det til gengæld langsommere i Odense.For selv om isen flere steder er oppe på tyve centimeter, er den stadig for tynd ude i kanterne. Det fortæller Søren Ribergaard fra Ribergaard Anlægsgartnere.
Han måler hver dag på de mest kendte skøjtesøer i byen, og mandag forventede han, at Munkedammen i Kragsbjergkvarteret ville blive klar i dag. Men det sker ikke.
- Siden i går er isen kun blevet en halv centimeter tykkere. Dermed er den kun lige oppe over 11 centimeter, og det er stadig for lidt, siger han og håber, at den kan åbne sidst på ugen.
Imens har det længere udsigter for Skovsøen og Svanedammen. Begge steder isen for tynd i kanterne. Og Søren Ribergaard har et bud på hvorfor det tilsyneladende går langsommere end forventet.
- Den våde december er skyld i udsivning fra det omgivende terræn. Men det virker da besynderligt, medgiver anlægsgartneren.
Så selv om det i givet fald kommer til at ske med nogle dages forsinkelse, regner han stadig med, at Munkedammen åbner som den første.







