Slog 18-årigmed lægtehammer- tre eleverbortvist
Slog 18-årig
med lægtehammer
- tre elever
bortvist
Skolen Helvegsminde, hvor den unge mand, som blev overfaldet og tre af de fire unge, der overfaldt ham, alle var elever. De tre, der overfaldt, er bortvist.
Foto: Thomas Bay Estrup
Tre af de unge, som overfaldt en 18-årig mand, er bortvist fra Helvegsminde på Ærø, hvor de var elever.
Da en ung mand kort før midnat sidste søndag blev overfaldet på havnen i Ærøskøbing, var det tre elever fra uddannelsestilbuddet Helvegsminde, som delte tæskene ud.Også det 18-årige offer er elev på Helvegsminde, fremgår af en pressemeddelelse, som Helvegsminde har udsendt.
Da den 18-årig mand gik fra færgen, blev han overfaldet af en gruppe med tre unge mænd og en kvinde. Han fik knytnæveslag, spark og slag med en lægtehammer, skriver Fyns Amts Avis tirsdag.
Offeret løb tilbage mod færgen, hvor han fik hjælp fra personalet. Politiet kørte ham på skadestuen, hvor han blev behandlet for en flænge i baghovedet.
- Helvegsminde skal være en tryg ramme for både elever og lærere. Vi accepterer ikke vold eller trusler og slår hårdt ned på dårlig opførsel. Så det er chokerende at opleve en sådan adfærd hos nogle af de elever, som ellers har trivedes her. Men deres tid på Helvegsminde er definitivt forbi, siger direktør Frans Albertsen.
Efter bortvisningen har Helvegsminde nu fem elever.
Læs mere i Fyns Amts Avis tirsdag.







