Nedbrud:"Frossent"internet snart"varmet" op
Nedbrud:
"Frossent"
internet snart
"varmet" op
Søndag skrev Fyens.dk, at internetnedbrud for tusindvis af borgere i Odense skyldtes frosne forbindelser, men senere på dagen viste det sig, at fejlen lå på Canal Digitals servere. Fyens.dk beklager. Glentevejens Antennelaug præciserer, at deres internetkunder ikke har mærket til nedbruddet - og de har ikke haft problemer på grund af frosten.
Op med 10.000 internetbrugere i Odense har i løbet af søndagen været berørt af internetudfald, som skyldes fejl på Canal Digitals servere
Selvom de berørte sikkert ikke kan gå på Fyens.dk og læse denne artikel, så kan det være, de har nogle flinke venner eller bekendte, som kan orientere dem.For Canal Digital, som står for internetforbindelserne til flere tusinde brugere i Odense, meddeler, at internettet det meste af søndagen nærmest har været "frosset" fast for op mod 10.000 personer i Odense.
En fejl på en server er angiveligt årsagen til nedbruddet, som ´har berørt internetbrugere i hele landet.
Fyens.dk skrev søndag formiddag, at kundeservicen hos Canal Digital oplyste, at internetnedbrud i Odense kunne skyldes frosne ledninger. Men senere på dagen viste det sig, at fejlen lå et varmere sted - på Canal Digitals servere
Men det problem forventes at være løst i løbet af eftermiddagen, oplyser Canal Digitals kundeservice.







