Landhotelleter sat tilsalg
Landhotellet
er sat til
salg
Allan Aistrup er på vej ud af hoteldriften på Bjørnegården. Han, der også er redaktør på netudgaven af Kjerteminde Avis, vil ”drosle ned”, som han udtrykker det.
Foto: Ole Friis
Allan Aistrup vil afhænde Bjørnegårdens Landhotel - pris 1,6 mio
Bøgebjerg Strand: Krofatter og redaktør Allan Aistrup har sat Bjørnegårdens Landhotel til salg for 1,6 millioner.Årsagen er ifølge Aistrup, at han begynder at kunne mærke sine 64 år, og at han derfor vil til at drosle ned.
Bjørnegården Landhotel er indrettet i en gammel fæstegård, som lejes af Hverringe Gods. Allan Aistrup, som for fem-seks år siden satsede på hotellet efter at have sluppet taget i et kriseramt mediehus i hovedstaden, har imidlertid måttet erkende, at hoteldrift også er en tung branche.
Selskabet bag Bjørnegården, Vent du Nord A/S, har år efter år kørt med betydelige underskud, men det regnskabsår, som slutter 30. april tegner til at nå en nul-balance.
- Det er mit bedste bud på nuværende tidspunkt, siger Allan Aistrup.
I regnskabsåret 1. maj 2007 - 30. april 2008 blev underskuddet 494.514 kroner. Egenkapitalen blev opgjort til 1.138.602 kroner. Nu er der - opgjort per 30. april i fjor - 102.855 kroner tilbage.
Det regnskabsmæssige underskud har i de mellemliggende år været 468.079 kroner (2008-2009), 342.700 kroner kroner (2009-2010) og 224.960 kroner (2010-2011).
Af Ole Grundsøe







