Seneste Nyt
Business-Fyn
Obama ser økonomiskfremgang forude
Obama ser økonomisk
fremgang forude
USA's præsident advarer Kongressen mod at "forkludre" økonomisk igen, nu da nye jobtal viser fremgang.
Præsident Barack Obama siger, at alt for mange amerikanere stadig er arbejdsløse, men at nye jobtal viser, at økonomien er på vej mod en genopretning.Samtidig advarer han Kongressen mod at stoppe den positive udvikling.
- Stop ikke den økonomiske genopretning. Lad være med at forkludre det, sige han i en advarsel til Senatet og Repræsentanternes Hus.
- Økonomien bliver stærkere. Genopretningen tager fat. Vi må gøre alt, hvad vi kan for at holde den i gang, siger Obama, som fredag talte til en folkemængde i det nordlige Virginia.
- Det er nu, man skal undgå selv at påføre økonomien skader, siger den amerikanske præsident i kommentarer til en overraskende hurtig jobskabelse i januar.
Tallene, der ifølge iagttagere kan øge Obamas chancer for at blive genvalgt ved valget i november, tyder på, at den økonomiske vækst fra fjerde kvartal 2011 fortsætter i begyndelsen af 2012.
Antallet af job uden for landbrugssektoren steg med 243.000, hvilket er det højeste antal siden april.
Den amerikanske jobrapport har været et pejlemærke for finansmarkedernes ve og vel, og de overraskende positive tal vil få aktier og renter til at stige.







