Mikkel Hansenog co.til Nørre Aaby
Mikkel Hansen
og co.
til Nørre Aaby
Mikkel Hansen og Lars Jørgensen i aktion mod Tommerup HK i sidste års pokalturnering. Nu får Nr. Aaby Båring fornøjelsen af stjerneholdet.
Foto: Birgitte Carol Heiberg
Seneste Nyt
Sport
Annonce:
Håndværkergården. Tømrer, maler, anlægsgartner!
Håndværkergården. Tømrer, maler, anlægsgartner!
Lodtrækningen til pokalturneringen har matchet Fynsserie-klubben Nr. Aaby Båring HK med mægtige AG København, og hos kvinderne ramler to fynske hold sammen.
Der kommer fine gæster til Vestfynshallerne i starten af marts. Dagens lodtrækning til 6. runde af pokalturneringen har parret Nr. Aaby Båring HK med danmarksmestrene AG København, der har adskillige europamestre på holdet.Den vestfynske klub var den lavest rangerede klub i lodtrækningen. AG København ligger fire rækker højere end fynboerne.
Kampe med fynsk deltagelse:
Nr. Aaby Båring HK (Fynsserien) - AG København (Ligaen)
Otterup (2. div.) - HØJ (1. div.)
Team Sydhavsøerne (1. div.) - HC Fyn (1. div.)
Amager SK (2. div.) - GOG Håndbold (1. div.)
Fynsk møde hos kvinderne
På kvindesiden er der lagt i kakkelovnen til et interessant fynsk dyst mellem Tved fra 3. division og Stjernen:Tved (3. div.) - Stjernen (1. div.)
Rødovre HK (1. div.)/Ydun (2. div.) - HC Odense (Ligaen)
Kampene skal afvikles inden den 8. marts.
Læs mere i SportFyn i lørdagsavisen







