Psykisk sygkvindeslog betjent
Psykisk syg
kvinde
slog betjent
En afhentning af en psykisk syg kvinde endte med, at en betjent fik en flænge over øjet.
Foto: Michael Bager/Fynske Medier
Seneste Nyt
Assens
- 2012-05-25 15:20 To trafikanter kom til skade
- 2012-05-25 15:05 800 cirkusbilletter solgt på en halv time
- 2012-05-25 13:16 Nul erstatning til ofre for strømsvigt
- 2012-05-25 10:48 Tapede offer til skrivebord: 17-årig fængslet for Kiwi-røveri
- 2012-05-25 08:12 Røver tapede offer fast til skrivebord: Politiet har en mistænkt
Annonce:
Nye smykker af dit gamle guld! Håndlavet smykker!
Nye smykker af dit gamle guld! Håndlavet smykker!
Mobiltelefon brugt som slagvåben, da politiet skulle hente voldsdømt kvinde
Assens: Det endte med, at en politibetjent måtte sys over det ene øje, da en patrulje fra Fyns Politi torsdag aften skulle hente en 36-årig kvinde, der skulle anbringes på Psykiatrisk Afdeling i Middelfart.Kvinden er dømt for vold og afsonede hjemme under tilsyn af Kriminalforsorgen. I den forbindelse skulle hun overholde forskellige betingelser.
Det har hun imidlertid ikke gjort, og derfor bad Kriminalforsorgen politiet om at hente hende og køre hende til Middelfart til videre afsoning.
Hentet i ambulance
Men da kvinden hørte politibetjentenes ærinde, slog hun den ene betjent over øjet med sin mobiltelefon, så han senere måtte have flængen syet.Den 36-årige kvinde blev talt til ro, hvorefter hun blev hentet af en ambulance og kørt til den psykiatriske afdeling, hvor hun nu også kan imødese en sigtelse for vold mod tjenestemand.







