Unge kunstnereinvitererindenfor påAkademiet
Unge kunstnere
inviterer
indenfor på
Akademiet
Martha Hviid ventede fem år på at håret groede ud - og et på, at det blev klippet af. Siden har hun brugt mange timer på at fremstille den kunstfærdige uro.
Foto: Nils Mogensen Svalebøg
Seneste Nyt
Kultur
Annonce:
Pølsevogn
"ud af huset"
13 andenårsstuderende fra Det Fynske Kunstakademi laver udstilling med happening klokken 18
Ens hår kan ændre sig meget i løbet af 60 sekunder - i hvert fald når man som kunststuderende Martha Hviid vælger at klippe sit lange hennafarvede hår af.Men hvad kan der i øvrigt ske i løbet af den korte tid?
Hvert minut bliver 267 babyer for eksempel født verden over, mens 108 mennesker forlader den. 360 lyn slår ned, og fem jordskælv rammer jorden. 168 mio. mails sendes, og 6000 videoer uploades på Youtube.
”1 Minut - A Matter of Time” er temaet for 2-års eleverne på Det Fynske Kunstakademi, og dermed har de haft vidde rammer, da de skulle producere kunst til deres udstilling.
- Der er mange forskellige bud på, hvordan man bruger et minut, og vi håber, at mange fra Odense vil komme op til os og se dem. Vi vil jo ikke være sådan nogle, der sidder i kunsthøjborgen på toppen af Brandts. Vi vil gerne i dialog med folk om det, vi laver, siger Martha Hviid, der har fremstillet en firnulig mobile ud af sit afklippede hår.
En anden af de studerende har lavet en billedserie om natten i Odense, og en laver en happening, som foregår i dag klokken 18. Udstillingen åbner klokken 17.
Ud over Martha Hviid kan man se bud på temaet udført af følgende kunststuderende: Alaya Riefenstahl, Gustav Bisgaard, Jacob Morell, Katrine Skovsgaard, Sarah Ridao, Katti Pärkson-Kull, Sara Marie Sandfær, Emily M. Gernild, Emil Linnet, Iben L. Andersen, Solveig Thimm og Jonna Ljósá.
Henvisning: Læs mere på NU-siderne i Fyens Stiftstidende i dag







