Seneste Nyt
Kerteminde
Skud fra rød bil: 15-årig dreng fraMunkebo ramt i hovedet af hardball-kugle
Skud fra rød bil: 15-årig dreng fra
Munkebo ramt i hovedet af hardball-kugle
Drengen var til fest med sin 9. klasse på skolen, og var kort før midnat gået uden for sammen med en flok andre børn.
- En rød bil kørte forbi børnene og en person i bilen beskød gruppen med en hard-ball pistol, fortæller vagtchef ved Fyns Politi, Jesper Pedersen.
Den 15-årige dreng blev ramt hen over næseryggen.
Vidner fortæller, at en af personerne i den forbikørende røde bil var iført en kort, sort vinterjakke af mærket Canada Goose.
Politiet forbinder nattens overfald med en lignende episode sidste lørdag, hvor en 15-årig dreng blev ramt i øjet af et skud fra en paintball-pistol.
Ved den lejlighed blev der også skudt fra en rød bil, som vidner den gang identificerede som en Toyota.
Om der er tale om samme bil, ved politiet ikke.
Fyns Politi er meget interesseret i henvendelser fra borgere, der kender noget til gerningsmændene bag skyderiet.
- Den røde bil og den korte, sorte Canada Goose-jakke kan måske bringe os nærmere på gerningsmændene, lyder det fra Jesper Pedersen, som opfordrer til, at man kontakter politiet på telefon 114.



