Seneste Nyt
Baglandet Nordfyn
Alicei eventyrland
Alice
i eventyrland
Jeg vil blot gøre opmærksom på at der bliver øvet på livet løs på Geværfabrikken. Alice er ved at lande i Eventyrland godt hjulpet på vej af en masse sjove og finurlige personer og dyr.
Her i weekenden bliver der øvet begge dage fra formiddag til sen eftermiddag. Tiden føles ikke lang da de unge mennesker er så arrangeret og hygger sig gevaldigt i pauserne. Der er et rigtigt godt sammenhold mixet på tværs af alder og køn.Imorgen søndag skal de unge skuespillere øve med kostume- det har de glædet sig til længe, men da instruktørteamet er nyt og tiden har været knap, så er der blevet kørt på symaskiner som var det et rallyløb. Vi har dog fået forældrehjælp både til at sy, male kulisser og rekvisitter. Der har også været nogle af de unge aktørere, som har hjulpet til med at male kulisse og rekvisitter. Det er også en vigtig del for dem at vide at tingene ikke bare kommer af sig selv. Som instruktør er det en kanon spændende process.
Jeg håber at I vil komme forbi, så der kan blive lavet en god og spændende artikel. Der skulle jo helst være fuld hus til alle forestillingerne :o)
Mvh Pernille Wagner, instruktør







