fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Langelandsfestival drukner i regn

Langelandsfestival
drukner i regn

Festivalchef Allan K. Pedersen vil have kommunen til at dræne våd festivalplads i Rudkøbing
Rudkøbing: Sidste års massive regnmængder over Langelandsfestival endte med at koste festivalejer Allan K. Pedersen flere hundrede tusinde kroner.

Han opfordrer derfor Langeland Kommune til, at der bliver drænet og afledt vand fra festivalpladsen.

- Det gør det kompliceret og omkostningstungt for Langelands­festivalen, når der falder vand, fortæller festivalejer Allan K. Pedersen.

Festivalejeren mener, at kommunen hænger på ansvaret og må betale, hvad det koster.

Borgmester: Fifty/fifty

Langelands borgmester Bjarne Nielsen (V) er umiddelbart positivt indstillet på at tage en snak med Allan K. Pedersen om problemerne for Langelandsfestivalen, når der falder meget regn, og Rue Mark står under vand.

- Jeg mener dog, at vi bør kigge på, om kommunen og festivalen kan deles om regningen på en eller anden måde, Allan K. Pedersen, siger borgmesteren.

Læs mere Fyns Amts Avis tirsdag

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30