Banditterpå nettet:Et nyt årtruer
Banditter
på nettet:
Et nyt år
truer
De såkaldte ”QR-koder” kan misbruges til at smugle skadeligt indhold ned på mobilen. Det er en af flere nye trusler, som rammer os i det nye år.
IT-sikkerhed: Her slår net-banditterne til i 2012
Det danske sikkerhedsfirma Bullguard har kastet et dybt blik i krystalkuglen - og fundet fem områder, hvor vi i 2012 vil blive særligt udsat for trusler fra IT-kriminelle:1. Mørke skyer
Flere og flere gemmer, henter og deler dokumenter via nettet - ofte kaldet ”skyen”. Faren opstår, når man henter data fra andre via Dropbox og lignende delingstjenester. Der er også rejst tvivl om sikkerheden omkring Google Docs og Office 360.
2. Risikable koder
De små kvadratiske stregkoder (”QR-koder”) vil for alvor slå igennem i 2012. Når koden scannes med mobilens kamera, skyder man normalt genvej til en hjemmeside. Men man risikerer også at hente et skadeligt program, som kan aflure følsomme oplysninger.
3. Farligt fjernsyn
Stadig flere tv-apparater kan køre små programmer (”apps”), som vi kender fra mobiltelefonen. Tv’et er i øjeblikket en fuldstændig åben medieplatform, og derfor skal man være påpasselig med, hvilke informationer, man lægger ind i sit fjernsyn.
4. Telefoner og tavler
Mobiltelefoner og tavler bruges i dag lige så meget til Facebook og andre sociale tjenester som den klassiske computer. Derfor er de små apparater blevet en attraktiv platform for netgangsterne. Det vil især være det åbne Android-system, der står for skud.
5. Windows 8
Microsofts kommende styresystem leveres med gratis antivirus. Det kan give en falsk følelse af sikkerhed, fordi medfølgende sikkerhedspakker sjældent er lige så omfangsrige som de bedste købe-programmer.
Det sidste punkt er måske ikke så overraskende - når det nu kommer fra et firma, der lever af at sælge sine egne sikkerhedsprogrammer. Men der er ingen tvivl om, at trussels-billedet bliver bredere og mere diffust.
- Skadelig software vil stadig blive distribueret via email. Men når vi kan logge på Facebook fra vores PlayStation, tavle, telefon og fjernsyn, åbner vi flere døre til vores personlige og følsomme data. Og så venter internet-gangsterne lige rundt om hjørnet, advarer Bullguards tekniske chef, Claus Villumsen.







