fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
Det store julehus

Det store
julehus

Annonce:

Kirsebær i særklasse!

Besøg Kirsebærbutikken på Selleberg og få smag for søde kirsebær m.m. Åben 10 - 20

Laura Ricks elsker julepynt og al anden form for pynt. Kattekillingen Quincy har sammen med sin makker Viggo svært ved at holde kløerne fra de mange sager.
Foto: Tim K. Jensen
Laura Ricks er født og opvokset i England og har bevaret nogle af de engelske juletraditioner i sit svenske træhus i Faaborg
Duften af frisk gran er umiskendelig, når døren til det svenskrøde træhus i Faaborg åbner sig. Træder man ind i køkkenet, blander duften sig straks med duften af nybagte brunkager.

På køkkenbordet troner et nybagt kagehus med døre og vinduer tegnet med tyk glasur, mens juletræet allerede står på sin plads i den lille stue.

Det kom indenfor første søndag i advent, som det gør i Storbritannien.
Det store julehus

Nogle af de engelske juletraditioner holdes i hævd i Faaborg. Laura Ricks, der bor i huset sammen med sine to yngste børn, er nemlig født og opvokset i England. Men hun har boet i Danmark i over 20 år.

De seneste fem år har hjemmet været Hjältevadshuset. Det er navnet på det svenske træhus, der indvendigt er beklædt med de fineste engelske og svenske tapeter.

Pynt med betydning

I hele december - ja, faktisk siden første søndag i advent 27. november - er huset fyldt med julepynt. Ikke mindst et juletræ, der - hvis det strækker sig - går fra gulv til loft.

- Jeg har nok en ret barnlig smag, for juletræet er pyntet med dyr og forskelligt legetøj foruden de rød-hvide pebermyntestænger, der skal være der, fortæller Laura Ricks.

Hvert stykke julepynt har en betydning for Laura Ricks akkurat som alle de andre ting og sager, der er i hjemmet.

- Jeg glæder mig virkelig over al pynten og juletræet i hele december. Men når vi så når nytår, så skal det altså ned. Og det kan ikke gå hurtigt nok, siger Laura Ricks.
Det store julehus

Der er dog noget af julepynten, der får lov at blive. For det er så smukt. Akkurat som de tørrede blade, der er omhyggeligt udvalgt i haven og sirligt trukket på en ståltråd, hvor de nu hænger i køkkenvinduet sammen med julepynten.

Den Gamle Skole

Laura Ricks er indehaver af firmaet Den Gamle Skole, der sælger kvalitetslegetøj per postordre og på internettet.

I 2003 blev et gult Hjältevadshus fragtet fra Sverige til Faaborg for at blive Den Gamle Skoles domicil, der ligger få minutters gang fra hjemmet gennem skoven.
Det store julehus

Og Laura Ricks besluttede sig hurtigt for, at endnu et Hjältevadshus skulle være det nye hjem for hende og hendes fem børn.

Navnlig børnenes produktion af julepynt af mere eller mindre kunstnerisk art præger hjemmet.

For der er intet, der skal kasseres.

Laura Ricks’ hjem er maksimalistisk indrettet. Der er ingen hjørner eller vægge, der går fri. Pyntegenet har hun bestemt ikke arvet fra sin familie, der aldrig har gået op i hverken pynt eller traditioner.
Det store julehus

- Det er nok sådan, at man bliver lige som sine forældre eller det stik modsatte, så det bliver spændende, hvordan mine fem børn bliver, konstaterer Laura Ricks, der glæder sig til, at hendes tre ældste børn vender hjem fra studierne i København, Aarhus og Odense.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3