Langeskovset frasiloenstop
Langeskov
set fra
siloens
top
Det satte Kerteminde.-fotografen Emil Andresen sig for at finde ud af forleden - og tog et kamera med, så han kunne dele oplevelsen med læserne af udsigtssiden på Fyens.dk.
- Jeg havde i lang tid luret på siloen i Langeskov, da den ikke var med på udsigts-kortet, så forleden besteg jeg bygningen, og fik sandelig en oplevelse med "lange udsigter" hele vejen rundt (undtaget mod solen), bl.a. togene, som kom farende ustandseligt fra begge sider, og som her, mødtes på midten. Og søreme om ikke også der har sneget sig et lille selvportræt ind, så man (endelig, måske) kan betragte giraffen selv - i højderne.
Emil Andresen er den absolut flittigste bidragyder til udsigtssiderne. Han har især glædet læserne med adskillige flote billedserier fra siloen på havnen i Kerteminde.
Send din bedste udsigt til fyens.dk
På fyens.dk samler vi på læsernes gode udsigter, som vi offentliggør her på siden.Har du adgang til toppen af en byggekran eller et fyrtårn - eller har du bare en yndlingsudsigt, som du gerne vil dele med andre - så tag kameraet med og send os nogle billeder, som vi kan vise.
Mail billederne og et par ord om, hvor og hvordan det er optaget, så offentliggør vi det hurtigst muligt her på siden. Send til udsigt@fyens.dk - eller som MMS til 1239 (alm. MMS-takst).
Det med småt: Ved indsendelse af fotos til 'Udsigt' accepterer du, at fyens.dk og Fynske Mediers øvrige udgivelser kan gengive billederne kvit og frit.







