fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt

Højesteret giver
Danica lov til gebyr

Danica Pension har ret til at kræve et månedligt gebyr på 48 kroner for at udbetale pension, mener Højesteret.
Danica Pension har i Højesteret fået grønt lys for sin praksis med at opkræve 48 kroner om måneden i gebyr for at udbetale pension. Dermed har Højesteret stadfæstet en afgørelse fra landsretten.

Sagen er dermed blevet et nederlag for Forbrugerrådet. Efter dommen i landsretten vurderede rådet, at gebyrerne har en værdi af 1,5 milliarder kroner, som pensionsopsparerne altså går glip af.

Forbrugerrådet har set sagen som en prøvesag i forhold til, at selskaber kan få lov til at sende omkostninger videre til forbrugerne via selvopfundne gebyrer.

Højesteret vurderer, at der er omkostninger forbundet med administrationen af de forsikringer, som sagerne angår.

Danicas regler om gebyrerne er godkendt af eller anmeldt til Finanstilsynet.

- Der foreligger ikke oplysninger om, at Finanstilsynet har haft indvendinger mod omkostningsbidragene, hedder det i afgørelsen fra Højesteret.

Forbrugerrådet har repræsenteret forbrugere i tre forskellige sager, der er afgjort samlet.

Baggrund for sagen er, at Ankenævnet for Forsikring i 2005 gav opsparere medhold i, at Danica Pension ikke måtte opkræve gebyret.

Danica ville dog ikke følge afgørelsen, som skete med stemmerne tre mod to. Derefter endte sagen i retssystemet.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3