fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Danskere ved for lidt om privatøkonomi

Danskere ved
for lidt om
privatøkonomi

Annonce:

Ferie ved Vesterhavet

Bestil jeres miniferie/rideferie her!
På gensyn hos:

Renter og renters rente, obligationskurser og inflation, aktieinvesteringer og afbetalinger ... danskernes viden om privatøkonomiske forhold kunne godt være bedre, afslører en undersøgelse fra brancheorganisationen Forsikring og Pension.
Foto: Michael Bager/(modelfoto)
Vi tror, vi er godt med, men en tredjedel har ikke helt styr på begreber som renters rente og afdrag på gæld.
Penge: Ingen varer i denne verden er gratis, og det bør børn lære så tidligt som muligt. Det siger professor i økonomi Michael Møller fra Copenhagen Business School til brancheorganisationen Forsikring og Pensions nyhedsbrev, Fronter.

For selvom mange mener, at de har godt styr på deres egen økonomi, afslører en undersøgelse, som Forsikring og Pension har foretaget, at det kniber med at forstå begreber som renters rente og afdrag på gæld.

Omkring en tredjedel af de personer, som Forsikring og Pension har stillet seks spørgsmål om blandt andet renter, inflation, risikospredning og kreditkortgæld, havde fra nul til to rigtige svar. Et flertal af dem mener ikke desto mindre, at deres viden om privatøkonomi er tilstrækkelig eller ligefrem stor.

Og det kan blive et problem for dem, for ifølge Forsikring og Pension er risikoen for at blive registreret som dårlig betaler dobbelt så stor for dem, der havde få rigtige svar, som for dem der kunne besvare de fleste spørgsmål korrekt.

Jeg vil også have!

Men dårlige betalere findes i alle samfundslag, understreger forbrugerjuristen Mette Reissmann, der er kendt fra tv-programmet ”Luksusfælden”.

- Det handler mest af alt om adfærd. De fleste danskere har jo en nogenlunde fornuftig økonomi, men forstår bare ikke at prioritere. Den psykologiske effekt af vores forbrugsmønster er næsten helt primal: Når naboen kan, kan jeg også, siger Mette Reissmann til Fronter.

Lære at beherske sig

Og det er her, forældre og skole kommer ind som vigtige opdragende elementer.

- De, der klarer sig bedst, er dem, der er i stand til at beherske sig og udskyde et umiddelbart behov. Mange flere burde fra starten lære, at ikke alle ønsker kan opfyldes lige nu og her. Vi behøver ikke så meget undervise folk i ÅOP (årlige omkostninger i procent, red.), men først og fremmest lære dem lidt om, hvordan et marked helt grundlæggende fungerer, og at intet i denne verden er gratis, forklarer Michael Møller.

Mette Reissmann understreger, at forældre dog også selv kan have brug for hjælp for at kunne forklare deres børn om økonomi.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30