fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
Ny rapport: Fynske havne drukner

Ny rapport:
Fynske
havne
drukner

Annonce:

Vind 500 kr’s

rejsegavekort til Riis Rejser

Måske dette er et billede på fremtiden i de fynske havnebyer, når vandstanden stiger. Her et billede fra Troense i november 2006, hvor en stormflod fik vandet til at stige næsten to meter.
Foto: Roland P
Vandet vil stige 1,6 meter inden næste århundredeskift. Det viser en ny rapport fra Det Arktiske Råd.
Fyn: Inden for de næste 89 år vil de fynske havne bogstavelig talt sejle.

Det viser en netop offentliggjort rapport fra Det Arktiske Råd. Rapporten er dyster læsning og konkluderer, at de hidtidige skøn over konsekvenserne af den globale opvarmning er stærkt underdrevne.

Isen smelter så hurtigt, at vandstanden i Danmark vil være steget op til 1,6 meter inden år 2100.

I de fleste mindre fynske havne er der mellem 1,5 og 1,8 meter op til kajkanten, og derfor vil en eventuel stigning på 1,6 meter få alvorlige konsekvenser.

Alle får problemer

- Intet kan holde til, hvis vandet stiger 1,5 meter. Alle kommer i problemer. Det er jo ikke kun os her på havnen, siger havnemester i Svendborg Hans Søby til Fyens.dk.
Ny rapport: Fynske havne drukner

- Jeg synes, det lyder voldsomt, men passer de her forudsigelser, så er det skidt, og så skal vi til at tænke os om, understreger havnemesteren.

I Assens ville havnen også få gevaldige problemer, hvis vandstanden stiger voldsomt.

- Når vi har mere end en meter forhøjet vandstand, så er det et problem, og derfor ville 1,6 meter også være et problem, men vi er ikke presset af det endnu, lyder det fra havnechef Jimmi Jørgensen.

- Men hvis havnen får et problem, får byen også et problem og måske bliver vi nødt til at reagere senere, men det er ikke noget, der ligger lige til højrebenet.

Tvivl på Ærø

På Ærø tvivles der stærkt på de dystre profetier.

- Jeg har haft med havne at gøre i 23 år, og jeg har endnu ikke konstateret, at vandet er steget, lyder det fra Torben Lunnemann Frederiksen, der er havnefoged i Ærøskøbing og Marstal havne.

- Hvis vandet stiger 1,6 meter, så vil der komme vand på kajerne, men jeg synes, der mangler dokumentation for det, lyder det fra ø-havnefogeden, der altså ikke mener, at der er risiko for en så stor stigning.

Ingen af de havne, Fyens.dk har talt med, har aktuelle planer om store højvande-foranstaltninger. Dog garanterer alle, at det bliver tænkt ind, når der laves nybygninger og renoveringer.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3