Svævendeakrobaterunderholdt
Svævende
akrobater
underholdt
De brasilianske akrobater, Leticia Castiglia og Andrei Parmezam, skal bo på Ollerup Gymnastikhøjskole i to måneder.
Foto: Tim Kildeborg Jensen
Seneste Nyt
Svendborg
- 2012-05-24 21:13 Festival: Klovne fylder Fyn med pjank og røde næser
- 2012-05-24 14:29 Svendborg: Kvinde bed fra sig under voldtægtsforsøg
- 2012-05-24 13:48 Ud med biler og ind med scene
- 2012-05-24 11:28 Svendborg: Politihunde leder efter spor fra muligt voldtægtsforsøg
- 2012-05-24 11:27 Vil ikke hjælpe politiet: Vrangvilligt voldsoffer
To brasilianske akrobater er på besøg på Sydfyn og har optrådt for eleverne på Gudbjerg Skole.
Sydfyn: De to brasilianske akrobater, Leticia Castiglia og Andrei Parmezam, er lige kommet til Sydfyn og skal bo på Ollerup Gymnastikhøjskole i to måneder.Det er DGI Fyn, der har indgået et samarbejde FEF og Unicamp (Campina State University, red.) om at udveksle pædagogisk viden og kulturelle forskelle inden for sport.
Billederne her er fra et besøg på Gudbjerg Skole i tirsdags, hvor Andrei Parmezam og Leticia Castiglia for første gang optrådte for børn i Danmark.
Alle eleverne fra Gudbjerg Skole var bagefter med til workshops, hvor de legede med akrobatparret og lærte at stole på hinanden og spænde i kroppen, som rigtige akrobater gør.







