Bajere, Brianog hornmusiki koncerthuset
Bajere, Brian
og hornmusik
i koncerthuset
Brian Nielsen har tabt sig 12 kilo og vil bokse en hemmeligt stemplet kamp på forhånd. Men ellers har den sjællandske bamse ikke været i ringen, siden han måtte opgive ævred i Parken for syv et halvt år siden mod Mike Tyson. Alligevel møder han Evander Holyfield i DR-byen lørdag den 5. marts foran 2000 tilskuere.
Foto: Thomas Sjørup/Polfoto
Seneste Nyt
Kommentarer fra Leif Rasmussen
Otte millioner kroner ind på bankbogen har hjulpet på motivationen, men Brian Nielsen er ikke begyndt at tale renere eller mindre snøvlende af den grund, så TV2 News tog konsekvensen og undertekstede Nielsens udgydelser, så hans visdomsord nåede ud til alle.
Nu er det Viasat, der har rettighederne til dinosaurernes kamp mellem 48-årige Evander Holyfield og til den tid næsten 46-årige Brian Nielsen, så den tv-station vil næppe fornærme Nielsen ved at bringe undetekster.
For selv om veteranernes fight, der let kan komme til at ligne en slags kamp mod alderen, skal bokses et så fornemt sted som i Koncerthuset i DR-byen, så skal Brian Nielsen jo hverken synge eller blæse i horn eller klare prøven i dansk indfødsret trods mange år på Costa del Sol.
Arrangørerne slås i øjeblikket med det faktum, at der ikke må drikkes alkohol i selve salen, så dette kropsklaskende oldboys-møde risikerer at blive bokset med tilskuere, der er pæne folk, som hver har betalt 5000 kroner for billetten, og som følge deraf måske vil konversere mere profant, end boksepublikum normalt har det for vane ved ringside, hvor sved og det, der er værre, sprøjter i alle retninger:
- Turde jeg udbede mig et glas vand, den herre?
- Ja, naturligvis, kammerherre Castenskiold, hov for den, der kom vist en blodklat på Deres serviet.
Arrangørerne taler om, at der kan drikkes i foyeren, men den plan virker en anelse anstrengt, og der er jo heller ikke noget lovformeligt krav om, at man konstant skal revitalisere den lille skid, man er klædt på med hjemmefra, når man er betragter til selvforsvarests ædleste kunstart, selv om Viasat gerne så noget gedigent spruttende vildskab blandt de 2000 tilskuere, der er plads til i koncertsalen.
Folket hjemme i stuerne må nøjes med at tromme vennerne sammen ved at købe herligheden for 499 kroner hos Viasat, når de gamle mænd stavrer op i ringen lørdag den 5. marts.
Der er i øvrigt ingen grund til at nedgøre kampen, selv om den store set ingen sportslig relevans har.
Mennesket vil pirres, og nysgerrigheden har alle dage været en drivkraft i sportens verden, og Muhammad Ali boksede også engang under stor forhåndsinteresse mod en japansk bryder, der i udgangspunktet lå på ryggen i ringen, så der reelt ingen konfronation var ...
Det at være spændt og se frem til noget, hedder forventningens glæde, og det her er en anderledes event i forhold til endnu en kummerlig fodboldkamp med orange bold på en sneklædt bane i Farum.
Og også anderledes end håndboldkampe, hvor man nu ved lov vil indføre, at der spilles musik, mens det arme spil er i gang.
Så er en boksekamp mellem den veltrimmede Holyfield og danskernes foretrukne klovn slet ikke så vanvittig endda, selv om man sagtens kan frygte for Brian Nielsens helbred.
Bamsen har det med at blive dumdristig og drenget og vise, at han kan tage selv de hårdeste slag.
Og det er farligt, medmindre det er aftalt i kontraktens fodnote, at Holyfield skal holde lidt igen for at få sin purse, der er fire-seks millioner mere end Brians.
For Holyfield har værktøjer i skuffen, som Brian slet ikke kender eksistensen af.
Og selv om Nielsen skulle forskanse sig i orkestergraven, kan han komme til at føle sig som Dumpe i de syv små dværge i kampen for at fange fluen. Ved denne lejlighed er det Holyfield, der hamrer et par bækkener sammen om Brians stakkels hovede.
Så skal der efterfølgende mere end undertekster til for at kunne forstå Brian Nielsens forklaringer.







