fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
Erfaren efterforsker på Expert-sagen

Erfaren
efterforsker
på Expert-sagen

Annonce:

Olien leveres af:

OLE'S OLIE

Branden er påsat. Den konklusion holdt kriminalteknikeren fast i gennem mere end halvanden times afhøring.
Foto: Katrine Becher Damkjær
Det er en kapacitet indenfor brandefterforskning, der har stået for undersøgelserne af den udbrændte Expert-forretning i Faaborg. Han blev hentet ind fra Rigspolitiets Kriminaltekniske Center i Fredericia.

Anklager Henning Christiansen stillede flere spørgsmål til kriminalteknikerens baggrund, så retten kunne ikke være i tvivl om, at der sad en erfaren mand med over 27 års erfaring og speciale i brande i vidneskranken.

- Jeg er medforfatter til Nordisk Brandmanual, som bruges i efterforskning og i udannelse af efterforskere. Jeg tilrettelægger kurser for kolleger, og jeg har stået for afbrænding af ikke færre end 250 lokaliteter for at undersøge brandes forløb, fortalte han blandt andet.Kriminalteknikeren undersøgte forretningen efter branden havde hærget den i februar.

Inden teknikerne kom i gang med arbejdet, havde det hårde vintervejr frosset nogle af rummene til, så beredskabet måtte hjælpe med at tø dem op. Herefter kunne kriminalteknikeren gå i gang med at undersøge de forkullede og smeltede genstande i forretningen.

Han konkluderede, at branden er påsat, og at ilden har haft mindst tre forskellige arnesteder: I varerummet i stueetagen, på en hylde i en reol i depotrummet på førstesalen og under et arbejdsbord i værkstedet.Den tiltalte, forretningens tidligere ejer, Jørn Jespersen, har bestridt rapporten på flere punkter og skrevet til anklagemyndigheden for at gøre opmærksom på andre muligheder.

Han mener blandt andet, at branden kan være startet ved et uheld på grund kombinationen af en beskadiget elevator, der havde spildt olie, en væg af spånplader og en stor samling el-kabler.

- En brandfælde af rang set i bakspejlet, står der i Jespersens brev.

Men kriminalteknikeren mener, at skaderne ville have haft et andet mønster, hvis Jepsersen havde ret i sin teori.

- Et arnested er brandens laveste punkt. En tommelfingerrel er, at ild er sekunder om at komme opad, minutter om at komme ud til siderne og timer om at brænde nedad, forklarede han.

Og derfor ville der næppe have været skader lavt nede i den modsatte ende af det sted, Jespersen mener, branden kan være startet, konkluderede kriminalteknikeren.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3