Erhvervslivetimod lukningaf ThrigesGade
Erhvervslivet
imod lukning
af Thriges
Gade
83 procent af dem, der har svaret i en undersøgelse, Fynsk Erhverv har lavet, mener en tunnelløsning bør undersøges nærmere, for Thomas B. Thriges Gade.
Foto: John Fredy
Undersøgelse blandt medlemmerne af Fynsk Erhverv viser klar modstand mod lukningen af Thomas B. Thriges Gade. I hvert fald blandt de medlemmer, der har svaret
Odense: 72 procent siger, at det er en dårlig løsning at lukke Thomas B. Thriges Gade for gennemkørende trafik.83 procent siger, at et forslag om en tunnelløsning bør undersøges nærmere.
Klare tal, der kommer fra Fynsk Erhverv. I den forløbne uge har Fynsk Erhverv sendt mail med spørgsmål ud til medlemmerne og til Odense Cityforening og tilstødende gadeforeninger.
900 mail er sendt. 492 af disse er åbnet, inden svarfristen er udløbet. Og af disse har 276 deltaget i holdningsundersøgelsen.
Det er således knap en tredjedel af de adspurgte, som har deltaget, og blandt disse er der klar modstand mod fremtidsplanerne for Thomas B. Thriges Gade.
Bør ændre beslutningen
80 procent mener, at byrådet bør ændre beslutningen om at lukke Thriges Gade for gennemkørende trafik, hvis det viser sig muligt at gennemføre og finansiere en tunnelløsning.Og 76 procent mener, at forretningerne i City vil miste omsætning på grund af en lukning af den omstridte gade.
Det er ifølge formand for Fynsk Erhverv, Jens Hempel-Hansen klare tal:
- Undersøgelsen viser massiv modstand mod lukningen og massiv opbakning til tunnelløsningen. Det er klare signaler fra det lokale erhvervsliv til politikerne, og jeg har svært ved at se, at de kan sidde denne melding overhørig, lyder det fra Jens Hempel-Hansen.
Flot engagement
Fynsk Erhverv har præsenteret undersøgelsens resultater for borgmester Anker Boye.Borgmesteren kalder det et flot engagement, som Fynsk Erhverv har udvist med undersøgelsen.
På vej ind til onsdagens byrådsmøde lød den hurtige kommentar fra borgmesteren:
- Jeg har ikke haft mulighed for at studere undersøgelsen mere indgående. Jeg havde et godt møde med formand og direktør for Fynsk Erhverv og vil gerne i dialog med organisationen og dens medlemmer. På den måde er der mulighed for mere indgående at fortælle om baggrunden for byrådsbeslutningen.
Anker Boye er ikke overrasket over resultatet af de svar, som erhvervsfolkene gav på de stillede spørgsmål.
Undersøgelsens resultat får heller ikke borgmesteren til at ryste på hånden over beslutningen om at lukke Thomas B. Thriges Gade.
Hent fil:
Se undersøgelsen







