fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
Anni-sagen: - Det er jo goddav mand økseskaft

Anni-sagen:
- Det er jo
goddav mand
økseskaft

Annonce:

Danmarks bedste og billigeste campingvogne!

Ring eller kom forbi Aadahls camping! Lav årets handel! Ring tlf 50545400!

Anklageren har allerede krævet Anni Fønsby fængslet i tre år. Nu er det Fønsbys forsvarers tur.
Foto: Yilmaz Polat
Anklageren har allerede krævet Anni Fønsby fængslet i tre år. Nu er det Fønsbys forsvarers tur.
Det er tid til procedere på sidste retsmøde i rufferisagen mod Anni Katrine Brinch - bedre kendt som Fønsby - og hendes veninde SLL.

Anklager Annette Korsgaard har krævet mindst tre års fængsel til Anni Fønsby og to år til SLL.

Nu er det advokat Ole Schmidts tur til at argumentere for sin klient.

Liveopdatering

16.16 Retsformanden lukker nu retsmødet og siger, at dommen falder mandag den 20. september uden et retsmøde.

16.15 Hverken SLL eller Anni Fønsby ønsker at tilføje noget.
- Jeg synes, jeg har sagt, det jeg skulle, mens jeg sad deroppe, siger Fønsby og peger over på vidneskranken.

16.14 For forsøget på tyveri kræver Klaus Ewald frifindelse. Han afslutter hermed sin procedure.

16.13 Au-pair-pigen, der sammen med SLL hjalp med at flytte våben op på høloftet fik tre måneders betinget fængsel.
- Der er ingen forskel. Hverken mere eller mindre, siger han.

16.11 Derfor foreslår Ewald også en betinget dom til sin klient, hvis hun bliver dømt.

16.10 Ewald henviser for sin klient tilbage til Anni Fønsbys betingede dom fra 2005. Den mener han er en god at sammenligne med.

16.07 Ewald henviser til en sag om en mand, der ledsagede en narkokurer. Han blev frifundet, fordi det ikke blev bevist, at han var aktivt medvirkende.

16.05 Om forsøget på tyveri, så siger Ewald, at alt SLL har gjort, det er at køre kæresten og en kammerat til et sommerhusområde.
- Hvis det er strafbart, så har man sænket standarden, siger Klaus Ewald.
- Jeg tror godt, anklager ved, at man har et problem rent bevismæssigt.

16.03 - Han var minimum tre gange større end mig. Det er næppe Døde Poeters Klub, han er formand for, siger Klaus Ewald om SLLs kæresten.
Hvad skulle hun have gjort? spørger Ewald om våbenbesiddelsen.

16.02 Ewald lukker nu for rufferitiltalen og går videre til tiltalen mod sin klient om blandt andet våbenbesiddelse.
 
16.01 - Jeg gør gældende i forhold til paragraf 228, det er ikke til stede i denne her sag.

16.00 - Det, jeg kalder Clevin-bilaget, skal ikke tjene til, at min klient og Anni skal skylde de penge i evighed, siger Ewald. Det er penge de ikke har, mener han.

15.58 - Det er jo, goddav mand økseskaft, siger Klaus Ewald om, anklagerens beregninger om det økonomiske udbytte.

15.57 Det er igen de 11,5 millioner, som anklagemyndigheden kræver opkrævet, der igen står for tur i forsvarets procedure.

15.56 "Clevin-bilaget" kalder Ewald et bilag, hvor der er blevet "klippet og klistret".

15.54 Ewald henviser til mødet med Skat i forhold til, at begge de tiltalte har ønsket at drive en lovlig forretning.

15.52 Den medarbejder, der var første vidne i skranken i forrige uge får en hård medfart af Klaus Ewald. Et tågehorn bliver han kaldt.

15.51 Forsvarsadvokaten henviser til et notat fra en Skat-medarbejder, der fortæller, at det er "kompliceret", at skelne mellem værelsesudlejning og rufferi.

15.49 Ewald henviser til en sag om trafficking for otte år siden, hvor rufferibestemmelsen ikke blev testet. Men det bliver den i stedet nu på SLL og Anni Fønsby, mener han.

15.47 Til gengæld håber han, at længden er omvendt proportionel med substansen, siger han.

15.46 Klaus Ewald har ikke noget manuskript, i modsætning til Ole Schmidt og Annette Korsgaard.

15.45 Ole Schmidt er nu færdig, og Klaus Ewald - SLLs forsvarer - lægger nu de sidste ord på proceduren.

15.43 Han påpeger også, at Anni ikke har foretaget sig noget i det skjulte.

15.42 Også det massive presseopbud er en formidlende omstændighed, mener Ole Schmidt. Bare man skal ud og slå sin græsplæne skal man tænke på sit tøj, siger han.
- Det er ikke rart. Det er faktisk noget af en straf. Det bør tale under formidlende omstændigheder, siger han.

15.41 Ole Schmidt peger nu på formidlende omstændigheder. For det første, siger han, at Anni er endegyldigt stoppet i branchen.

15.37 De domme, som Ole Schmidt henviser til har den ubetingede del af fængselstraffen været to-tre måneder. Retsten har været betinget.

15.36 - Strafniveauet kan ikke overstige halvandet år, siger han

15.34 Selvom Ole Schmidt kræver frifindelse, finder han nu to domme frem, hvor der e idømt halvandet års fængsel for rufferi efter sammer del af rufferi-paragraffen i straffeloven, som Anni Fønsby og SLL er tiltalt for.

15.31 Det er en langt grovere sag, mener Ole Schmidt.
- Og nu kan jeg se, at anklageren bladrer febrilsk, siger han, mens Annette Korsgaard kigger sit eget manuskript til proceduren igennem.
Han henviser blandt andet til at det var en sag, der tendenserede slavehandel.

15.29 Det er den samme dom, som anklageren tidligere har brugt til, at fastsætte sit bud på sanktion til de tiltalte.

15.27 Ole Schmidt siger, at den længste endelige dom for rufferi er 2,5 år.

15.26 Ole Schmidt mener, at anklager Annette Korsgaards bud på tre års fængsel til Anni Fønsby er helt skævt.
- Der knækkede filmen for anklageren, siger han.

15.25 Indtjeningen i perioden kan vi ikke bruge til noget som helst. Så derfor har jeg ikke forholdt mig til det. Hvorfor skulle jeg dog det. Derfor mener jeg, at retten med sindsro kan frifinde, siger han.

15.20 Ole Schmidt vender nu tilbage til de 11,5 millioner kroner, som anklageren mener, de har tjent på bordeldrift.
- Der er ikke ført bevis for de tal, siger Ole Schmidt.

15.17 - Jeg kan ikke se de særlige beviser i de samtaler overhovedet. Tværtimod, siger Ole Schmidt.
Han henviser til Annis hund, der blev syg. Anni Fønsby havde på telefonsamtalerne ikke råd til at betale for operationen, og det er et tegn på, at Anni ikke har tjent de mange penge, som anklageskriftet påpeger, mener Ole Schmidt.

15.15 - Jeg har ikke brugt særlig lang på telefonsamtaler. Det er bevidst, siger Ole Schmidt.

15.12 - Jeg må gentage min indignation fra starten. Få dog den lavet den lov om, så alle kan forstå den, siger han.

15.10 Her mener han, at mødet mellem foreningen af bordelejere - Kliniklauget - og Skat er vigtigt.

15.09 Ole Schmidt fortæller, hvordan Anni Fønsby forsøgte, at gøre sin forretning lovlig efter sin dom.

15.05 Retsformanden og de to domsmænd kommer nu ind, og han beder retsformand Ole Schmidt om at fortsætte.

14.46 Retsformanden afbryder for at høre, hvor lang tid Ole Schmidt regner med, at det tager. Advokaten siger en halv time til tre kvarter, så der holdes pause til 15.05.

14.43 Anni har selv tidligere sagt, at hun fik et vink med en vognstang, da hun fik en betinget dom for rufferi i 2005.
Det mener Ole Schmidt dog ikke, at hun fik. Han opfordrer retten til at kigge den gamle dom igennem - fordi den ikke forklarer, hvad der er gjort galt.
- Det er nok en dom, der fortjener bedst at blive glemt - i stilhed, siger Ole Schmidt.

14.41 - Det kunne have været rart at høre nogle af pigerne om, hvordan foregår det, argumenterer Ole Schmidt. Han mener, at anklageren kunne have gjort mere for, at vise hvordan bordellerne blev drevet.

14.38 Ole Schmidt siger igen og igen:
- Anklagemyndigheden har end ikke forsøgt at løfte bevisbyrden.

14.33 Forsvarsadvokaten undrer sig over, at anklager Annette Korsgaard i sin procedure kunne sige, at det er ligegyldigt om, pengene kommer fra kunden eller pigen. Uanset hvad er det bordeldrift.
Han er mere tilbøjelig til at tro på Anni Fønsbys tidligere advokat - Merethe Stagetorn - som Anni spurgte om, hvad hun kunne gøre for at gøre det lovligt. Stagetornforeslog entréindtægter fra kunden.
Stagetorn er Ole Schmidt mere tilbøjelig til at tro på.

14.28 Anklagemyndigheden har ikke forpasset en chance til at sværte til, siger Ole Schmidt.
Annette Korsgaard, der ellers i lang tid har siddet foroverbøjet, mens hun skriver og skriver på sin blok papir, smiler ned i bordet.
 
14.27 Ole Schmidt påpeger, at det ikke er ulovligt at låne penge til at købe klinikker, som Anni Fønsby har forklaret hun gjorde til SLL.
Han siger, at anklageren har sagt, at det åbenbart er hæleri fordi, bordeldrift er af en tvivlsom moralsk karakter.
Han holder derefter en pause, sukker dybt og siger, at mere vil han sådan set ikke sige til det.

14.25 Advokaten påpeger perioder, hvor han mener, at anklagemyndigheden slet ikke har forsøgt at bevise noget overskud fra driften. Og så kan man roligt frifinde, mener han.

14.20 Ole Schmidt siger, at han mener, at Anni Fønsbys økonomiske gevinster fra bordeldrift ikke er særligt store. Anklageren mener de rigtig store. Men Schmidt mener ikke, at anklageren har forsøgt at løfte den bevisbyrde.
 
14.16 - Hvis man skal drive bordel, så skal man først vinde ti millioner i lotto, siger Ole Schmidt. For så er indtjening ikke væsentlig, mener han.

14.14 Han hiver også en tredje sag frem. Her endte sagen i Østre Landsret, hvor tre dommer stemte for frifindelse og tre for en dom.

14.13 Ole Schmidts pointer er, at domstolene er i tvivl om, hvordan de skal agere, når det gælder rufferi.

14.10 En lignende frifindelse i byretten blev til en kendelse i landsretten i 1995, fortæller Ole Schmidt.

14.07 Nu henviser Ole Schmidt til en højesteretsdom fra 1978 - den samme som anklager Annette Korsgaard hev frem i sin procedure - hvor en kvinde prostituerede og samtidig havde to kvinde ansat hos sig til det samme.
Ole Schmidt fokuserer på, at byretten og landsretten frifandt, inden fem af syv dommere i Højesteret mente det var rufferi, og der blev fældet dom.

14.06 Anni Fønsby sidder stille ved sin af sin advokat og kigger ned i bordet.

14.05 - Det betyder, at der ikke rigtig er nogen, der kan fortælle os, hvad det betyder. Det er altså op til den enkelte domstol at fortolke bestemmelsen, siger Ole Schmidt.

14.01 Det er fordi, Ole Schmidt mener, at der mangler en beskrivelse af rufferi i straffeloven, at han forsøger at finde en anden beskrivelse af, hvad det betyder at holde bordel.

13.59 I sin søgen efter en definition fortæller Ole Schmidt, at han googlede "bordel" og fik 6 millarder hits. Til gengæld fandt han en definition på det brugergenerede leksikon wikipedia.

13.58 - Hvad er det egentlig? Hvad er det, lovgiverne mener, er ulovligt? spørger Ole Schmidt om bordel som begreb.

13.57 Anklager Annette Korsgaard sidder krummet sammen over sit bord, mens hun skriver flittet ned på et stykke papir.

13.56 - Anklagerens mening har vi ikke brug for. Det er anklageren, der skal løfte bevisbyrden, påpeger Ole Schmidt og flytter sit blik fra retsformanden til Annette Korsgaard, der sidder fem seks meter fra ham.

13.55 Ole Schmidt henviser til to domme fra 1978 og 1991, hvor der er sket frifindelse på grund af tvivl.

13.52 Selv hvis de to betingelser er opfyldt, så skal retten overveje, om der er rimelig tvivl, som kan komme de tiltalte til gode.
- En mavefornemmelse er ikke nok. Hvis der kun er en mavefornemmelse, så skal man frifindes, siger Schmidt.

13.51 Advokaten opfordrer retten til at overveje om, Anni Fønsby har holdt bordel og, hvis de gør det, om hun har haft forsæt til at gøre det.

13.47 Ole Schmidt siger, at det er svært at vide, hvad man må i paragraf 228, rufferibestemmelen. Han sammenligner med tyveri, som er meget tydeligt beskrevet i straffeloven.
- Det er ikke meningen man skal have en strafbestemmelser, der ikke forklarer hvad man ikke må. 228 forklarer ikke noget som helst.

13.46 - Det er jo Skat, der mere eller mindre har efterforsket det her, siger Ole Schmidt, der henviser til, at selvom Skat står for tre af sagens ni ringbind, har de ikke ville forholde sig til rufferibestemmelsen overfor Anni Fønsby

13.45 - Vi har en total forældet bestemmelse, som ingen kan forstå meningen med. Og da slet ikke Skat, siger han.

13.41 Ole Schmidt hiver Ekstra Bladet frem - som han også kiggede i under anklagerens procedure - og påpeger de mange annoncer, der er for prostituerede, hver eneste dage. Det er i hvert fald "kønslig usædelighed", som man definerede det i 1906, mener advokaten.

13.40 - Rufferibestemmelsen har man ikke overvejet at ændre, selvom man har ændret på stort set alle andre bestemmelser, siger han.

13.37 Ole Schmidt påpeger, at rufferibestemmelsen i straffeloven er forældet. Den er senest opdateret i 1906, siger advokaten.

13.33 Endvidere er han forarget over, at anklageren sagde, at de tiltalte ikke har betalt skat og moms af al deres indtjening.
Det mener han slet ikke der er beviser for at begynde at snakke om.

13.32 Ole Schmidt starter med at afvige fra sit manuskript, da han bemærker, at anklageren har læst hele sagen op i sin procedure.

13.30 Anni Fønsbys medierådgiver Jeppe Søe deler til pressen kopier af manuskriptet til advokat Ole Schmidts procedure .

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3