Dérerjeg...
Dér
er
jeg
...
Else Marie Hvidsten, som med et meterhøjt farve-portræt pryder den ene ende af toget. Lindø Ekspressen, den store kampagne, der skal skaffe arbejde til de Lindø-ansatte, der om to år står uden arbejde, når værftet lukker, kulminerer i dag. Her kører et helt IC3-tog med portrætter af Lindø-ansatte fra Københavns Hovedbanegård.
Foto: Michael Bager
Seneste Nyt
Business-Fyn
Med fælles snoreklip af fællestillidsmand Per Andersen og divisionsdirektør Steen Schougaard Christensen blev Lindø Ekspressen klokken 12.10 søsat på Københavns Hovedbanegård.
Ombord i toget mod Odense er en lang række erhvervsfolk, politikere, kommunale embedsmænd og ikke mindst Lindø-ansatte.
De næste to timer skal de over 100 mennesker i toget diskutere fremtiden for de omkring 2500 værftsarbejdere, der bliver arbejdsløse senest om to år, når værftet lukker.
De ansatte fra Lindø blev kørt til København i to fyldte turistbusser. Da de blev sat af ved toget med de mange kendte ansigter.
- Der er et stort billede af mig her henne, lød det lidt forlegent fra Else Marie Hvidsten, som med et meterhøjt farve-portræt pryderden ene ende af toget.







