Idrætpå enny måde
Idræt
på en
ny måde
Skolesport hedder et nyt tiltag, som på 10 udvalgte skoler skal fange interessen hos de børn, som i dag ikke dyrker sport.
Foto: Nils Svalebøg
Seneste Nyt
Odense
Junioridrætsledere skal få flere elever til at røre sig. Odense satser stort på skoleidræt
Seden: Nanna Nobel og Nicoline Klokker på henholdsvis 13 og 15 år er ved at uddanne sig til junioridrætsledere og har lige pludselig fået en masse mindre søskende.Sådan føles det i hvert fald efter de er begyndt at hjælpe børnene fra nulte til anden klasse på deres skole, Tingkærskolen, hver mandag eftermiddag med at dyrke forskellige former for sport.
- Det er både hyggeligt og udfordrende, siger Nanna. På den ene side får vi et forhold til de små, som vi ikke ser til daglig, og på den anden side er det udfordrende at holde styr på dem alle sammen.
- De er rigtig søde at være sammen med, og det er noget, vi glæder os til. Og samtidig har vi f.eks. lært, hvordan man sætter sig i respekt, giver feedback og snakker til dem på en ordentlig måde, fortæller Nicoline.
Junioridrætslederne udgør rygraden i ”Skolesport” - et projekt, som blev præsenteret i går og som skal få flere 6 til 13-årige til at dyrke sport og røre sig på skolens område efter skoletid.
- Og junioridrætslederne er afgørende for, om det bliver en succes, for det er dem, der skal tage fat i de unge og fungere som forbilleder, siger projektleder Brian Kryhlmann:
Satsning
Odense Kommune bruger en million kroner på at sprede idéen ud til 10 odensenanske skoler - den største investering i skolesport på landsplan.- Eleverne prøver nogle andre ting end de gængse, lige fra rugby til børnezumba og bowling. Det kan nemlig godt være svært at begynde til noget som 12-årig, hvis de andre er så meget bedre, fordi de har trænet i lang tid, forklarer Kryhlmann.
Går ikke op i at vinde
Seden Skole har allerede opnået gode erfaringer i den korte tid, projektet har kørt.Her har idrætslærer Ditte Rasmussen samlet 24 elever, som ikke går til noget i deres fritid. Eleverne fra fjerde til sjette klasse ville normalt bare være gået hjem - nu kommer de med på tennisbanen en gang imellem.
- Nogle af dem er nogle lidt særlige børn, og de har været enormt glade for at have noget, de skal til. Det tiltaler dem, at vi ikke spiller fodbold, men i stedet leger rigtig meget. Og det behøver ikke at ende med, at nogen vinder - det går de ikke så meget op i, siger Ditte Rasmussen og understreger, at det er vigtigt, at børnene har samme niveau - og at ”de andre er nogen som dem selv”.



