Religiøse ledererevserKoran-afbrænding
Religiøse ledere
revser
Koran-afbrænding
Præsten Terry Jones fotograferet udenfor the Dove World Outreach Center i Gainesville Florida d. 30 august.
Foto: John Raoux/AP/POLFOTO
Annonce:
Nye smykker af dit gamle guld! Håndlavet smykker!
Nye smykker af dit gamle guld! Håndlavet smykker!
Religiøse ledere i USA kritiserer en amerikansk kirkes planer om at brænde Koranen af. Justitsminister kalder planen for idiotisk.
En mindre amerikansk kirkes planer om at brænde eksemplarer af den muslimske Koran af er anti-muslimsk vanvid.Det siger kristne, muslimske og jødiske religiøse ledere i USA, efter en kirke i Florida har tænkt sig at brænde Koranen af på niårsdagen for terrorangrebene i USA 11. september.
Samtidig kalder den amerikanske justitsminister, Eric Holder, planerne for idiotiske. Det siger en af de religiøse ledere, der tirsdag var med til et lukket møde med Holder, hvor de amerikanske anti-islamiske grupperinger blev drøftet.
Eric Holder har ifølge nyhedsbureauet AFP dog ikke tænkt sig at gribe ind og forhindre den planlagte afbrænding. Men justitsministeren opfordrer til, at offentligheden lufter deres holdninger.







