fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Brian
Laudrup
har fået
kræft

Annonce:

Kirsebær i særklasse!

Besøg Kirsebærbutikken på Selleberg og få smag for søde kirsebær m.m. Åben 10 - 20

Brian Laudrup har fået kræft
Brian Laudrup har fået kræft
Foto: POLFOTO/Carsten Snejbjerg
Brian Laudrup er blevet diagnosticeret med en mild form for lymfekræft, oplyser arbejdsgiveren TV3 i en pressemeddelelse. Han er under behandling.
41-årige Brian Laudrup er blevet diagnosticeret med en mild form for lymfekræft. Det oplyser den tidligere fodboldstjernes nuværende arbejdsgiver, TV3, i en pressemeddelelse.

Brian Laudrup, der er ekspertkommentator i forbindelse med stationens dækning af Champions League, fik konstateret sygdommen i forrige uge og er allerede i behandling. Han fortsætter dog på skærmen.

- Jeg går ud med denne kontante nyhed via min arbejdsgiver TV3, fordi jeg gerne vil undgå både rygter, myter og halve sandheder om min sygdom, siger Brian Laudrup.

- Jeg ved, at jo flere, der i den næste tid hører om min sygdom, jo større risiko er der for, at det er en fordrejet version af virkeligheden, der kommer i pressen. Derfor vil jeg hellere selv fortælle én gang for alle, hvad jeg pt. gennemgår, siger Brian Laudrup.

- Jeg er naturligvis chokeret over diagnosen, men samtidig afklaret med, at der nu står en hård kamp foran mig. En kamp jeg vil vinde, siger han.

Han vil den næste tid bruge meget energi på at komme sig over chokket og bruge tiden sammen med sine nærmeste, så de sammen kan bearbejde chokket.

- Jeg har heldigvis meget optimistiske meldinger fra lægerne at støtte mig til, og jeg agter derfor også at blive ved med at være ekspert i TV3+'s Champions League-studie, siger Laudrup.

- Jeg er optimistisk med hensyn til min helbredelse, da sygdommen er blevet opdaget i et meget tidligt stadie og er en mild form for lymfekræft, siger han.

Som fodboldspiller spillede Brian Laudrup 14 sæsoner som professionel. Han spillede for ni forskellige klubber i seks lande og vandt det nationale fodboldmesterskab seks gange.

Brian Laudrup har spillet 82 kampe på det danske landshold og scoret 21 mål.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30