Landmændovertræderbrandregler
Landmænd
overtræder
brandregler
Annonce:
Årsringen 2012
Designet af Guldsmeden i Glamsbjerg.
Fås nu også hos Ur Studio i Rosengårdcentret.
Sidste år gik der ild i en kæmpe stak bigballer ved Østrup på nordfyn.
Foto: Nils Svalebøg
Seneste Nyt
Nordfyn
- 2012-02-12 21:32 Nordfyns HK manglede skudkraft mod Otterup HK
- 2012-02-12 13:40 Vandet løber i fritidshuse ved Hasmark
- 2012-02-12 12:50 Bogense: Kvinde blandt ofre for 25-årigs gadevold
- 2012-02-12 12:21 Hjertestarter til nordfynsk sogn
- 2012-02-12 11:19 Fem ofre: Vidner ville stoppe vold og fik selv tæsk
Indsatsleder Jan Jessen gør landmænd opmærksomme på ikke at stable halmballer for tæt på vejene
Nordfyn: De nordfynske landmænd stabler i disse dage halmballer fra årets høst i store stakke og placerer dem strategisk på markerne. Men det er ikke alle, som overholder Beredskabsstyrelsen vejledning om oplagring af halm.Ifølge en af reglerne i vejledningen skal halmstakke på mellem 10 og 200 kubikmeter være mindst 10 meter fra nærmeste hus, skel eller vej. Og den regel har nogle landmænd glemt, hvis man skal dømme ud fra de billeder, som Fyens Stiftstidendes reporter har taget ved en tilfældig mark lige uden for Veflinge. Her fremgår det tydeligt, at der er mindre end ti meter fra bigballerne ud til asfalten.
Indsatsleder: Vigtig regel
Ifølge Jan Jessen svarer en bigballe til 3.8 kubikmeter, og dermed træder afstandskravet på 10 meter til nærmeste vej i kraft, lige så snart tre bigballer eller mere er stablet i den samme stak.- Sidste år havde vi en kæmpe brand ude ved Østrup, hvor branden faktisk kom helt ud på vejen. Derfor er det også vigtigt, at landmændene overholder reglerne, siger han.
Brandene kan også lettere opstå, når der er trafik tæt på halmballerne.
- Kommer der eksempelvis en bilist kørende forbi og kaster en cigaret ud af vinduet, som ved et uheld rammer halmstakken, så har vi pludselig balladen, siger indsatsleder Jan Jessen.
Sidste år fik Beredskab Nordfyn flere anmeldelser fra borgere, som havde observeret halmstakke, der var for tæt på veje eller bygninger, men i år er der endnu ikke kommet nogen anmeldelser til Jan Jessen og kompagni.



