fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Fønsby forklarer
Østerbro-bordel

Annonce:

Minicruise til Gdansk

Østersøens smukkeste cruise og hansestad - kun 595,- Find dit cruise

Fønsby forklarer Østerbro-bordel
Det er fjerde dag i rufferisagen mod Anni Katrine Brinch - bedre kendt som Anni Fønsby - og hendes 38-årige veninde SLL. De er blandt andet tiltalt for drift af otte bordeller.
Foto: Yilmaz Polat
Det er fjerde dag i rufferisagen mod Anni Katrine Brinch - bedre kendt som Anni Fønsby - og hendes 38-årige veninde SLL. De er blandt andet tiltalt for drift af otte bordeller.
Anni Fønsby skal afslutte sin forklaring i dag. Men først skal der graves i regnskaberne for bordellerne og de tiltalte.

Liveopdatering

11.05 Retten holder nu et kvarters pause.

11.03 I de sidste tre måneder inden hun blev anholdt, var det Anni selv, der ringede til Ekstra Bladet for at sætte annoncer i.

11.01 Samtidig påpeger han, at alle punkter på mødet er nogle pigerne har bedt om. Anni Fønsby bekræfter, at hun ikke har sat noget på dagsordenen. Blandt andet var det telefondamerne, der ønskede at diskutere, at nogle piger gik hjem fra deres vagt før tid.

11.00 Forsvarer Ole Schmidt spørger ind til om, Anni Fønsby kan huske mødet. Nej, men hun har dog deltaget i alle personalemøder, siger hun.

10.58 På mødet blev det også aftalt, at en pige, der meldte sig syg, efter klokken 12 dagen før, stod for nogle af sin afløsers udgifter ved at tage vagten. Blandt andet fordi afløseren ikke kan nå at sætte ny annonce ved en sen sygemelding.

10.56 Det var efter pigernes ønske, at en pige ikke kan spare penge på en annonce, når de andre sætter i, at der skal betales 500 kroner til den fælles annoncekonto. Ikke til Anni, forklarer hun.

10.55 Et af punkterne på dagsordenen er de 500 kroner, som Annette Korsgaard tidligere mente var en bøde for ikke at sætte en annonce i Ekstra Bladet.

10.53 Ole Schmidt forsøger igen at fange anklager Annette Korsgaard ved at pointere, at der skal dokumenteres fra forsiden af indkaldelsen.
- Det er jo der, vi er, siger Annette Korsgaard.

10.52 Anklageren hiver en indkaldelse til et personalemøde i 28. maj 2008 frem.

10.49 Det var telefondamen, der gav beskyttelsespenge videre fra Anni Fønsby, siger hun.

10.48 Ja, forklarer Anni. Det kunne godt  være overtelefondamen.
- Men vi kan ikke kræve det æg, de ikke lagde sidst gang, forklarer Anni.

10.47 Anklageren spørger ind til, om der blev fulgt op på, hvis der er en pige, der ikke har betalt sine penge.

10.45 Hun forklarer, at personalemøderne blev afholdt oftere.

10.44 Anklager Annette Korsgaard spørger, om der er andet end entrébilletterne som Anni Fønsby har ændret siden hun fik sin betingede rufferidom i 2005.

10.42 Forsvarer Ole Schmidt følger op og viser, at "overtelefondamen" har bestemt huslejereguleringer. I hvert kan Anni ikke huske det konkrete tilfælde - som anklageren har hevet frem - at hun skulle have bestemt huslejereguleringen.

10.41 - Ligesom man holder personalemøder på alle andre arbejdspladser, så gør vi også det her, siger Anni Fønsby om et månedligt møde.

10.40 Annette Korsgaard spørger til, hvornår pigerne kan få en huslejeregulering på 500 kroner. Og hvem der bestemmer det.
- Det er i sidste ende nok mig, siger Anni Fønsby.

10.39 Igen bliver "HA" nævnt i udgifterne. Pigerne skulle betale 100 kroner per vagt som en del af beskyttelsespengene.

10.37 Det nægter Anni. Hun har omvendt hørt om, at en pige ikke har betalt husleje, hvis hun har betalt for en fremhævet annonce, men ikke fået nogle kunder.

10.36 Anklageren siger, at hun har hørt og læst, at det kostede 500 kroner i bøde, hvis en pige ikke fik sin egen annonce fremhævet.

10.35 Pigernes fællesannonce blev fremhævet i Ekstra Bladet.

10.33 Anni Fønsby fortæller, at hun lavede en fælleskonto til annoncer, hvor pigerne kunne spare penge på deres annoncer. Således blev der lavet en annonce for huset, i stedet for tre enkelte for de piger, der var på vagt. Det kostede 300 kroner per pige.

10.30 Anklageren spurgte om, der var finanskrise på bordellet. Blandt andet ud fra en annonce, der skulle få massøser til bordellet.

10.29 - Jeg synes, at det er et tåbeligt spørgsmål, siger Ole Schmidt
- Hvis jeg synes, at det er et dårligt spørgsmål, så griber jeg ind, så jeg synes du skal lade anklageren stille spørgsmålet, irettesætter retsformanden forsvarsadvokaten.

10.23 - Bestrider anklageren, at der findes regnskaber? spørger Ole Schmidt.
Nej, siger Annette Korsgaard først, men siger bagefter ja, fordi hun har en samtale, der senere skal afspilles.
- Kan du ikke lige finde ud af, om du er enig med dig selv i det, siger Ole Schmidt.
- Jeg er fuldstændig enig med mig selv i, at der trækkes penge ud af regnskaberne, siger Annette Korsgaard mens hendes blyant peger på Ole Schmidt.

10.20 Anklageren beder Anni Fønsby om at forklare, hvordan indtægterne forløber.
- Nej, men jeg har en revisor, der har lavet regnskab. Og det er ikke hat og briller, ligesom det interne regnskab med SLL, siger Anni Fønsby.

10.18 - Anni, du skal ikke svare på noget, du tror, du skal kun svare på det du ved, fortæller Ole Schmidt sin klient.
- Ved du hvad den streg betyder, spørger han videre.
- Nej, men jeg kan regne det ud, svarer Anni Fønsby.

10.17 Anni opfordrer anklageren til at spørge telefondamerne, hvad stregerne betyder.

10.16 Tiltalte, forsvarere og anklager er nu gået op til retsformanden for at gennemgå de kuverter anklagemyndigheden om.

10.14 Anklager spørger til om, der er nogle piger, der satte streger på kuverterne med husleje. Et spørgsmål hun fornemmede, at Anni gled lidt af på i torsdags, siger anklageren.
- Der er ikke noget udførligt system; sådan skal en kuvert være, siger Anni med lidt hævet stemme.

10.10 Da der var et entrésystem, betalte kunderne 100 kroner for at komme ind. Der fik de en entrébillet.
- Kunden kan jo ikke rigtig bruge den til noget, han kan jo ikke trække den fra, siger Anni, hvilket får Annette Korsgaard til at smile.

10.09 - Jeg kan ikke sidde og regne med at alle vagter er besat, alle tre vagter, forklarer Anni Fønsby.

10.08 - Nu gør du ligesom Skat og lægger et budget, hvor alle vagter er besat, siger Anni Fønsby til Annette Korsgaard.

10.07 Derfor indfører de et nyt system på Østerbro-klinikken. Pigernes udgifter ved at tage en vagt bliver varierende.
- Det er ikke sort og hvidt, Annette, siger Anni Fønsby.

10.05 Samtidig får hun at vide af Skat, at pigerne ikke må sidde der uden at betale "husleje".

10.04 Anni fortæller, at der blev sat kameraer op efter to overfald på klinikken.

10.03 Hvis man var interesseret, kunne man ringe til klinikken.
- Det gik ikke ind over mig, siger Anni.

10.01 Anklageren henviser nu til en jobannonce i bilagene, som hun læser højt fra.

9.59 - De piger, der ikke kunne finde ud at komme til tiden, så var de nok ikke i A-gruppen særlig længe, siger Anni Fønsby.

9.58 Anklageren spørger om, de har været annoncer med, hvad der kræves for at være massøse.
- Nej, ikke hvad der kræves. Der er en beskrivelse af, hvad der skal til, hvis man ønsker at være massøse eller telefondame, siger Anni Fønsby.

9.57 - Jeg har ikke stået for en eneste ansættelsessamtale i fem år, forklarer Anni Fønsby.

9.55 - Jeg har ikke selv været inde på klinikken, så jeg kan kun tale ud fra hjemmesiden, siger Anni om antallet af piger tilknyttet bordellet. Hun gætter på 25.

9.54 Betaling for huslejen kører via PBS fra Anni Fønsbys konto, forklarer Anni.

9.53 Anni Fønsby havde en "overtelefondame", som fik 3000-3500 kroner de måneder, der var til det, forklarer hun.

9.52 - Jeg havde ikke min daglige gang dernede. Pigerne aftalte selv, hvilke vagter de ville have. Generelt handlede de selv ind, siger hun.

9.51 - Hvem fik overskuddet? spørger Annette Korsgaard.
- Det gjorde jeg, siger Anni.

9.50 Annette Korsgaard er færdige med regnskaberne og går nu videre til Annis bordel i København.

9.48 Parterne sætter sig nu tilbage til deres pladser - og vigtigere endnu deres mikrofoner.
- Jeg skal lige have styr på mine noter, så kan vi gå i gang igen, siger Annette Korsgaard.

9.47 - Man kan godt have en forventning om, hvad der kommer ind, men realiteterne er en anden, siger Anni Fønsby om et tilsyneladende positivt budskab i regnskaberne.

9.44 Anni Fønsby forklarer, at hun mistede overblikket over de mange penge, som veninden SLL lånte af hende.
- Der er til en bil, til hendes datters lejlighed. Der nok ti lån, forklarer Anni Fønsby.

9.43 Anklager Annette Korsgaard har nu fundet gældsbreve frem. Hun undrer sig over, hvorfor der kun er to gældsbreve, når der åbenbart er tale om mange lån til en samlet værdi på op mod 300.000 kroner.

9.39 - Det er jo pærer og bananer, man trækker fra hinanden, siger forsvarer Ole Schmidt.
Det drejer sig om et tal, som er bogført i 16.000 kroner, men i virkeligheden er 1600 kroner. Måske...

9.34 Regnskaberne spiller en rolle, fordi anklagemyndigheden har nedlagt påstand om, at der skal konfiskeres 8,1 millioner kroner fra Anni Fønsby og 3,5 millioner fra SLL.

9.33 Mens Annette Korsgaard peger i papirerne og forsøger at hitte rede i tallene, står Anni Fønsby med hænderne bag ryggen og jonglerer med en blyant mellem fingrene.

9.31 - Hvorfor blev det så ikke lavet om, spørger Annette Korsgaard om de rodede regnskaber.
- Når SLL sidder og forklarer det for mig, kan jeg jo godt se, hvad der er hvad, svarer Anni Fønsby.

9.30 - Det er noget rodet noget, så bliver der taget 20.000 og noget til noget gulv. Så det er noget rod, indrømmer Anni Fønsby om regnskaberne.

9.27 De to tiltalte, forsvarerne og anklagerne står med ryggen til pressen oppe ved retsformanden og de to domsmænd. Der peges flittigt ned i papirerne på bænken foran retsformanden.

9.24 SLL prøver at hjælpe Anni Fønsby - og Annette Korsgaard - med at udrede regnskaberne.
- Du må ikke sige noget, afbryder retsformanden hurtigt.

9.23 De penge er tilsyneladende blevet omtalt, som de sorte penge. Det er de blevet kaldt, fordi hun ikke skal betale skat af dem, siger Anni Fønsby.

9.21 Anni Fønsby har en del penge derhjemme i kontanter, fortæller hun. Det er dem, hun har brugt til blandt andet at låne penge til SLL og "ti andre".

9.16 Annis forsvarer Ole Schmidt vil have præciseret hvem, der står bag et af regnskaberne.
- Det er jo først hernede, siger Annette Korsgaard.
- Derfor er det jo stadig rart at vide, der har lavet det, svarer Ole Schmidt.
Retsformanden lukker dog hurtigt diskussionen.
- Det er vel først relevant, når vi når der ned, siger han.

9.15 Alle parter er oppe ved bænken for at gennemgå regnskaber. Det er svært at følge med fra tilhørerrækkerne.

9.11 - Det er Erik, der har forsøgt at holde styr på, hvad hun skyldte, siger Anni Fønsby.

9.10 Den medtiltalte, 38-årige SLL, lister ind i retten med ti minutters forsinkelse.

9.08 Anni Fønsby forklarer, at hendes mand Erik Damgaard hjalp med at holde styr på de mange penge hendes medtiltalte SLL skyldte hende.

9.05 Annette Korsgaard spørger til, hvorfor der ikke på noten står, at hun på mødet konkluderede, at hvis man tog entré, var det ikke rufferi.
- Det var ikke nødvendigt, siger Anni.

9.04 Meningen med mødet var - har Anni forklaret - at finde ud hvordan man drive en massageklinik således, at det ikke var i strid med straffeloven.

9.03 I torsdags på - retssagens tredje dag - blev et enkelt vidne fra Skat indkaldt. Nu hiver anklager Annette Korsgaard en note fra Anni Fønsbys lommebog frem, hvor medarbejderens navn figurerer på.

9.01 Den tiltalte veninde kommer for sent. Hendes forsvarer, Klaus Ewald, accepterer dog at begynde dagen.
- Det er jo en supertanker det her. Så det mener jeg er forsvarligt, siger han

8.42 I tirsdag havde hun en sort hat med hvidt bånd. I dag er hatten lige omvendt i farvevalget, så hendes hat ligner den afdøde popsanger Michael Jacksons hat i "Smooth Criminal".

8.40 Anni Fønsby ankommer til retten.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30