fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70
Ny frygt for kæmpemøller

Ny frygt for
kæmpemøller

Claus Rasmussen fra Stubberup har udsigt til at få tre 130 meter høje vindmøller som nabo
Stubberup: Efter flere måneders oprør mod fire vindmøller, som er planlagt til at skulle stilles op ved Barløse, er endnu et vindmølleprojekt kommet i modvind.

Sandager Vindmøllelav I/S ønsker at opstille tre vindmøller med hver en totalhøjde på 130,5 meter nord for Sandager, og det møder modstand hos nogle af naboerne.

En af dem er Claus Rasmussen, der bor på Blåkildevej ved Stubberup.
Ny frygt for kæmpemøller

Alle tre vindmøller vil blive placeret inden for en kilometers afstand fra hans bolig, og den nærmeste er blot 664 væk fra gårdspladsen.

Endnu tættere på ligger en sø, som Claus Rasmussen bruger.

- Naturen bliver ødelagt. Her plejer jeg at sidde i fred og ro med min fiskestang og min madpakke. Det ville jeg ikke kunne længere, og det er jeg træt af, siger Claus Rasmussen.
Ny frygt for kæmpemøller

Han blev klar over planerne, da de blev præsenteret af vindmøllelavet før jul på et møde i Salbrovadhallen.

Da der blev spurgt ind til, hvor store de allerede opsatte vindmøller i området er, gik det op for Claus Rasmussen, at de nye vindmøller er mindst dobbelt så høje.

Tog til Tåsinge

I foråret tog han og hustruen Connie derfor en tur til Tåsinge, hvor der sidste efterår blev opstillet to vindmøller, som er 126,5 meter høje.
Ny frygt for kæmpemøller

- Alting blev så småt ved siden af, siger Connie Rasmussen.

Før sommerferien blev sagen behandlet politisk af Assens Byråd, der besluttede at lave et debatoplæg om projektet, og høringsfristen slutter i morgen tirsdag.

Det har fået Claus Rasmussen og flere af beboerne i området op af stolene.

- Man går jo og tror, at det ikke bliver til noget. At det ikke kan passe, at der er nogen, der vil sætte så store vindmøller op. Jeg har besluttet, at de (vindmøllelavet, red.) ikke tager hensyn til mig, så derfor vil jeg ikke tage hensyn til dem, siger Claus Rasmussen, som er bange for blink og støj.

Sammen med en nabo har han delt foldere ud i lokalområdet samt i Barløse. De advarer imod konsekvenserne, som ifølge dem er tinitus, kvalme, hovedpine og søvnløshed.

De vil have vindmøllerne af den størrelse ud i havet.

- Det er der, de hører hjemme, siger Claus Rasmussen, som understreger, at han ikke er imod grøn energi.

I debatoplægget bliver den såkaldte værditabsordning forklaret.

Ifølge lovgivningen er der mulighed for kompensation af værditab på fast ejendom, og de, der bor inden for 4,5 kilometer fra vindmøllerne, skal tilbydes at købe andele i projektet.

- Det har jeg slet ikke nogen interesse i. Jeg vil ikke være nabo til møllerne, siger Claus Rasmussen.

Han håber, politikerne vil lytte til hans og naboernes indsigelser.

- Min personlige frihed bliver taget fra mig. Jeg kan ikke flytte nogen steder, hvis vindmøllerne bliver bygget.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30