fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Minibus med fem
terrorister spreder død

Otte er dræbt under stor terroraktion i Bagdad. Ifølge militæret var det fem selvmordsbombere, der forsøgte at angribe et militært hovedkvarter i byen.
Fem selvmordsbombere var på spil, da otte mennesker søndag blev dræbt foran en militærbygning i Bagdad.

Angrebet fandt sted ved bagudgangen til det militære hovedkvarter Rusafa i centrum af Bagdad. Det var det samme område, der for tre uger siden var mål for en meget kraftig selvmordsbombe, der kostede 59 mennesker livet.

Sikkerhedskommandoen i Bagdad siger, at de fem selvmordsbombere var ankommet til stedet i en minibus.

- En af dem trådte ud af minibussen, og sikkerhedsstyrkerne skød på ham, og han eksploderede, lyder forklaringen.

- To andre flygtede til en bygning i nærheden, og minibussen eksploderede med de to tilbageværende inde i den. Sikkerhedsstyrkerne omringede bygningen og havde skudvekslinger me de sidste to terrorister, indtil de begge eksploderede.

Øjenvidner på stedet har dog afvigende forklaringer på, hvad der skete, men de peger alle på, at flere selvmordsbombere var indblandet.

Et hospital tæt på stedet siger, at der er bragt otte døde og 25 sårede ind.

Mange unge irakere kommer til det militære hovedkvarter Rusafa for at lade sig hverve til den irakiske hær.

USA stoppede 1. september alle kampoperationer i Irak og overlod opgaven til den irakiske hær. Det har ikke dæmpet volden i Irak. I august døde 426 mennesker.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30