Kriminellefår lov atløbe
Kriminelle
får lov at
løbe
Arkivfoto: Colourbox.
Foto: Sinar 2
Seneste Nyt
Indland/Fyn
Fyns Politi afspadserer så massivt, at sager droppes, og kriminelle får lov at gå
Det er blevet lettere at være kriminel på Fyn i år.For siden årsskiftet har Fyns Politi skullet afspadsere så stor en arbejdspukkel fra årene 2008 og 2009, at man er blevet nødt til at skære ned på større efterforskninger og i visse sager lade de kriminelle gå, som det vil kræve for store ressourcer at fange i forhold til den straf, de står til.
- Vi har brugt alt for mange timer i 2008 og 2009, og det er det, vi skal have rettet op på nu. Og det er rigtigt, at vi i visse sager må skære til. Men det er vigtigt at understrege, at vi ikke har villet svække vores udgående beredskab, vores servicecenter og vores vagtcentral, siger politiinspektør Johnny Schou, der også nævner politiets særlige task force mod indbrud, der stadig efterforsker på livet løs.
De store overarbejdspukler er oparbejdet i forbindelse med politireformen og blandt andet bandekrigen, der trak store veksler på politiet.
Og blandt mange betjente breder frustrationen sig, fordi man må lade kriminelle gå.
- Der er færre hænder til sagerne, og det frustrerer kollegerne. For bunkerne ligger der jo stadig, når de kommer tilbage, siger Steffen Daugaard, der er formand for Politiforeningen på Fyn, betjentenes faglige forening.



