Rødbederkan ogsåværestribede
Rødbeder
kan også
være
stribede
Alle eleverne ved, at Birgit vil have dem til at smage. Her er det Sofie, som sætter tænderne i en gammeldags rødbede.
Foto: Yilmaz Polat
Seneste Nyt
Svendborg
Annonce:
Nye smykker af dit gamle guld! Håndlavet smykker!
Nye smykker af dit gamle guld! Håndlavet smykker!
Hjemkundskabslærer Birgit Jensen har greb om sine videbegærlige elever, der har lært, at man skal smage på alt - også rå rodfrugter
Fyn: - Vi har lært at bage brød med gær. Uhmm. Og lige bagefter bagte jeg et franskbrød derhjemme til en fødselsdag !Kevin fra sjette klasse på den midtfynske Søllinge Skole kan godt lide at have skolekøkken - eller hjemkundskab, som faget lidt gammeldags kaldes på skemaet, fortæller Fyns Amts Avis.
Undervisningen foregår fredag eftermiddag under kyndig vejledning af klasselærer Birgit Jensen, som har været hjemkundskabslærer i 33 år.
Hun styrer eleverne med kærlig og myndig tone. Selv om hendes fysiske fremtoning ikke adskiller sig meget fra elevernes, så er hun ”mand” for at få alle til at smage på for eksempel en rå rødbede.
Skal selv købe ind på lejrtur
- Børnene VIL meget gerne, men hvis jeg skal prøve at sammenligne med tidligere, så tror jeg, at det er begrænset, hvor meget børn er med i madlavning og oprydning derhjemme. Den der med, at det er lettere at gøre det selv, gælder stadigvæk, forklarer Birgit Jensen.Mandag drager hun og klassen til Bornholm, hvor de skal bo i hytter. Og her vil børnene blive inddelt i hold, som f.eks. skal sørge for indkøb af morgenmad og frokost til alle.
- Den varme aftensmad får vi udefra, men de vil få et beløb, som så skal gå til gode, sunde madvarer, som kan dække vores behov for energi hele dagen. Undervejs kan de selvfølgelig komme og spørge os lærere til råds, fortæller Birgit, som sammen med de øvrige medlemmer af ”Hjemkundskabslærerforeningen” kæmper mod den stadige udhuling af faget - både hvad angår antallet af lektioner og de penge, der er til rådighed per elev.
Efter jul går holdet i gang med et projekt om rødbeder og skal dyste med opskrifter mod flere hundrede andre fynske elever. For to år siden vandt Søllinge 1. præmien, da det handlede om æbler, og sidste år blev de nummer to i opskrifter med gulerødder.
Hvornår er en kylling stegt
Fyns Amts Avis fik lov til at udsætte skolens elever i 5. og 6. klasse for en lille test om mad og hygiejne. De 19 elever i 5. klasse får først hjemkundskab på skemaet efter jul, mens 6. klasse har haft faget i et halvt år.Kun en enkelt af de i alt 33 elever i 11-12-års alderen svarede rigtigt på alle fire spørgsmål. Og der var også kun en, som fik nul rigtige svar.
Heldigvis for hjemkundskabslæreren afslørede mini-undersøgelsen, at eleverne i 6. klasse svarede rigtigt flest gange. Af de 14 elever i klassen svarede 11 rigtigt på spørgsmålet om, hvor tit en karklud skal skiftes. Af 19 elever i 5. klasse mente kun halvdelen, at det skal den hver dag.
I 6. klasse mente kun tre, at man skal spise mest frugt og grønt, mens ni fra 5. klasse svarede rigtigt. Ti af de ældste elever vidste, hvornår en kylling er færdigstegt, mens halvdelen af de yngste svarede forkert.



