Windsurfer-VMsavner delokale
Windsurfer-VM
savner de
lokale
Der var hviledag under VM i går, men i dag genoptages sejladserne i sporten, der ikke er sørens publikumsvenlig, fordi sejladserne foregår et godt stykke ude på bugten. Man kan følge med live på nettet - og man kan også gå ned på Nordstranden, når feltet tager af sted og kommer ind.
Foto: Jørgen Hansen
- Kom nu ned og brug os - besøg os, lyder opfordringen fra stævneleder Flemming Kold.
Kerteminde: Flagene vajer, teltene er hejst, og der er både sodavand, mad og kølige fadøl i anlægget.Der er bare ikke rigtig nogen, der benytter sig af de herligheder, som er linet op til publikum i forbindelse med VM i windsurfing.
Den store plæne foran Ved Stranden har stort set været mennesketom, og det ærgrer stævneleder Flemming Kold.
Han er lidt nervøs for, at folk ikke tror, de må passere den store, røde oppustelige port, som agerer indgang til området i og omkring Ved Stranden.
- Der har været liv på havnen, men der har ikke rigtig været gang i den på Sailors Square, og jeg vil da opfordre til, at man lige kigger forbi og sætter sig ned og nyder øjeblikket - får en kop kaffe eller lidt mad.
- Det er man mere end velkommen til - der er jo alle mulige ting - også hoppeborg til børnene, siger han, velvidende at VM afvikles på dage, der for de fleste er helt almindelige arbejdsdage.
Fuld arbejdsdag bliver der også for kronprins Frederik, når han fredag besøger windsurfer-VM i Kerteminde.
Læs mere i Fyens Stiftstidende torsdag.







