Nyborgvil hæveskatten0,7 %
Nyborg
vil hæve
skatten
0,7 %
Annonce:
Koncertbilletter
hele året hos
Borgmester Erik Christensen (S) mener, at Nyborgs befolkning støtter ønsket om højere skat i kommunen.
Foto: Brian Karmark.
Annonce:
Pølsevogn
"ud af huset"
Noget i den stil skriver Nyborg Kommune til Indenrigsministeriet. Nyborg søger om lov til at hæve skatten med 0,7 procent og grundskylden med 0,22 promille. Det vil give 42 millioner ekstra i kassen og dermed mildne de truende besparelser på i alt 75 millioner i 2011.
- Vi tror, at en skatteforhøjelse er i tråd med, hvad borgerne ønsker, siger borgmester Erik Christensen (S). Han henviser blandt andet til en meningsmåling, Fyens Stiftstidende lavede sidste år. Den viste et klart flertal for at hæve skatten i kommunen frem for at gennemføre tilsvarende besparelser.
Borgmesteren regner dog ikke med at få lov til at hæve skatten så meget. Stort set alle andre kommuner søger nemlig også. Og regeringen har blot sat en pulje på 300 millioner kroner af på landsplan til skattestigninger i kommunerne.
- Men vi mener, vi krav for at få mulighed for at hæve skatten. Nyborg er stort set den eneste kommune på Fyn, der ikke ahr fået penge fra puljen til vanskeligt stillede kommuner, siger Erik Christensen.
Erik Christensen og kommunens økonomiudvalg er enige om, at der ikke er nogen mening i at hæve skatten uden om den statslige pulje. En sådan skattestigning vil nemlig udløse en kraftig strafafgift fra staten.



