Vildko-jagtpåfriskole
Vild
ko-jagt
på
friskole
Her er den. Koen, som har været på flugt i majsmarker i halvanden måned. Det er et udtørret vandhul, hvor nogle af ungerne har lavet en hule.
Foto: Jørgen Nielsen
- Pigerne har tirsdag eftermiddag siddet der i flere timer og har lige ringet hjem til deres forældre og sagt, at de bliver der lidt endnu, siger Jørgen Nielsen.
Han er skoleleder på Middelfart Friskole.
I flere timer har der været en decideret ko-jagt på den lille friskole med omkring 160 elever.
Med sjippetov og græstotter har de forsøgt at overtale koen til at blive på skolen, der ligger helt op ad de majsmarker, hvor koen har været løs i halvanden måned.
Skolelederen er den, der kom nærmest den vilde ko.
- Jeg har været på kojagt de sidste par timer og kom så tæt på, at den slikkede på min hånd, siger skolelederen.
Nu går koen ind og ud ad majsmarkerne og friskolen, mens pigerne fra femte klasse holder øje.
Og det er tredje gang, at koen besøger friskolen siden fredag. Men både elever og lærere har ikke kunnet fange den indtil videre.
- Vi har simpelthen ikke kunnet komme til den, for den var så sky, siger Jørgen Nielsen.
Løs ko giver vildt frikvarter
Da koen var på friskolen mandag ringede skolelederen til den landmand, der ejer koen.Han kom med tre mand, to drenge, en gummiged og en transportvogn.
Skolelederen har igen tirsdag forsøgt at ringe til landmanden, men han har så travlt med at få høsten i hus, så det foreløbigt kun er pigerne, der holder et vågent øje med den unge ko.
Og børnene er slet ikke skræmte af at støde ind i et så stort dyr midt i frikvarteret
- Man kan godt mærke, at det er bybørn. Så det er ret sjovt for både dem og os. Og så, når der kommer sådan en ko forbi, så er det helt fantastisk, siger Jørgen Nielsen.
Selvom koen i øjeblikket er sjovere at lege med end dyngerne og sandkassen, så håber skolelederen, at koen snart bliver fanget.
- Vi skal snart til at holde en lille fest, og så kan det være, at landmanden giver en enkelt bøf eller to, når vi har haft hans ko rendende, siger Jørgen Nielsen







