fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
Skolebørn på Øhavs-eventyr

Skolebørn på
Øhavs-eventyr

Annonce:

Porte til Private og Industri

God kvalitet og højt serviceniveau

Astrid Søgaard filmede koncentreret sine klassekammerater under optagelserne til 2. klassernes naturfilm. Måske gemmer der sig en lille instruktør i maven?
Foto: Tim K. Jensen
To 2. klasser fra Rantzausminde Skole deltog i denne uge i konkurrencen ’Find Guldet’, hvor de blandt andet lavede deres egen kortfilm
Svendborg: Der var sus i tylskørterne og vind under kasketterne, da to 2. klasser fra Rantzausminde Skole i den forløbne uge deltog i dysten ’Find Guldet’, som er et nyt arrangement under Øhavets Dage.

Selv om de to klasselærer, Jørgen Aaen og Lisbeth Leibrandt, har kendt til konkurrencen siden før sommerferien, har de ikke haft mulighed for at forberede sig til konkurrencen, da opgaverne først blev frigivet på internettet mandag morgen.
Skolebørn på Øhavs-eventyr

- Det har været lidt som at åbne en pakke, for vi har ikke vidst, hvilke opgaver eleverne ville få før i sidste øjeblik, fortæller klasselærer Jørgen Aaen og fortsætter:

- Opgaverne har været meget åbne, hvilket har været en udfordring for børnene. Især fordi de først samme morgen har fået at vide, hvad de skulle lave i løbet af dagen. Men jeg tror, at det har været spændende for børnene at prøve, da de jo normalt er vant til en meget struktureret hverdag, siger han.

Film i skoven

Dagens opgave er at lave en lille film på 30 sekunder om børns leg i naturen.
Skolebørn på Øhavs-eventyr

Torsdag formiddag vandrede 35 friske skoleelever og deres lærere derfor ind i Rantzausmindeskoven med tre digitale kameraer over skulderen. Målet var en naturlegeplads.

- Så er det bare at komme i gang. Hvis I ser noget rigtig spændende, så må I gerne filme det. I må også gerne filme hinanden, mens I leger, siger Jørgen Aaen og deler kameraerne ud.

Flere af eleverne samles på en forhøjning, en slags voldgrav, som de kan springe fra.
Skolebørn på Øhavs-eventyr

- Film os mens vi hopper, råber de til syvårige Astrid Søgaard, der har taget plads for enden af voldgraven med et af kameraerne.

Hun har styr på at optage, for derhjemme har de nemlig også et kamera, fortæller hun.

En af de mest aktive voldgravsspringere er Kasper Clausen, og han forestiller sig, at der er krokodiller nede i vandet.

- Det ville være sygt, hvis der var krokodiller. Men det er der jo ikke. Der er kun andemad, men det er væk nu, siger han.

Efter en halv time, bliver kameraerne samlet ind og klasserne går tilbage til skolen. Nu er det op til klasselærer Jørgen Aaen at klippe filmen sammen til 30 sekunder.

- Vi håber selvfølgelig, at vi vinder, men jeg tror der er mange andre dygtige klasser, der også deltager i konkurrencen, siger Jørgen Aaen.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3