Indsamlingskal reddeTerrariet
Indsamling
skal redde
Terrariet
Terrariet i Vissenbjerg er i pengenød. Men private vil nu starte en indsamling for at redde terrariet.
Foto: Peter Leth-Larsen
Midtfynsk firma starter indsamling for at redde Terrariet i Vissenbjerg. Det er synd, hvis Fyn mister en attraktion, mener de
Vissenbjerg: Mon ikke de fleste fynske familier har besøgt Terrariet i Vissenbjerg på et tidspunkt?Det tror Mikkel Olsen fra det midtfynske firma Walldeko, som blandt andet laver vægdekorationer og trykker t-shirts.
Sammen med sin kompagnon har Mikkel Olsen kastet sig ud i kampen for at bevare krybdyrzoo’en, som lige nu er i overhængende fare for at gå konkurs til den første.
Firmaet deltog i går i netdebatten her på siden, efter Terrariet offentliggjorde, at de må lukke.
Det førte til en lys idé.
- Der var snak om at starte en indsamling til fordel for Terrariet, og her tænkte vi, at vi måske havde ressourcerne til at hjælpe, siger Mikkel Olsen.
Fra firmaet Walldekos hjemmeside (se link i bunden af artiklen) har de startet en indsamling og salg af støttet-shirts til Terrariet.
- Målet er at få samlet penge nok ind til at redde dem, siger Mikkel Olsen.
Indsamlingen er allerede oprettet, men sættes officielt først i gang klokken 12 middag onsdag.
- Vi har designere, som har arbejdet i døgndrift for at lave t-shirts, sweatshirts, muleposer og kasketter, forklarer Mikkel Olsen.
Man kan donere alt fra 1 krone og opefter. Walldeko vil herefter sende alle pengene videre til Terrariet.Læs mere i Fyens Stiftstidende torsdag.







