fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

Turister ramt af
strejke i Grækenland

Strejkende græske lastbil- og buschauffører kommer i slagsmål med politi i Athen centrum. Strejken skaber problemer for tusinder af udenlandske turister.
Den økonomiske krise i Grækenland gør fortsat mange grupper vrede. Torsdag var tusinder af lastbil- og buschauffører igen i strejke over hele landet.

I hovedstaden Athen kom de strejkende chauffører i kamp med politiet foran transportministeriet, og flere strejkende blev tilbageholdt.

Chaufførerne krævede et møde med ministeren, men de fik blot at vide, at de skal gå i arbejde igen. Transportsektoren er i oprør over planer om at liberalisere hele sektoren og åbne op for udenlandsk konkurrence.

I stedet gav regeringen via et dekret chaufførerne ordre til at gå i arbejde igen.

Regeringen henviser til, at strejken har ført til mangel på brændsel og mad i mange egne af landet. Desuden er mange turister strandet og kan ikke komme til deres bestemmelsessteder.

Værst ramt er titusinder af turister fra Serbien, Makedonien og Bulgarien, som er strandet i den nordlige del af landet på tankstationer, der er løbet tør for benzin.

Grækenland har været ramt af en bølge af strejker, siden regeringen vedtog en gennemgribende spareplan i maj for at få et kæmpelån fra EU.

Tophistorier netop nu

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30