To kvinderudsat fornatterøverier
To kvinder
udsat for
natterøverier
Fyns Politi. Arkivfoto.
Foto: Michael Bager/Fynske Medier
En 54-årig kvinde er indlagt på OUH, efter hun natten til fredag blev overfaldet på Kertemindestien. 10 minutter senere blev en yngre kvinde overfaldet på stien.
Odense: To kvinder blev natten til fredag overfaldet og frarøvet deres værdier på Kertemindestien. Det første overfald skete klokken 2.20, da en 54-årig kvinde kom kørende på cykel på stien ved Grønlandsgade.- To unge mænd af anden etnisk herkomst end dansk vælter hende omkuld og slår og sparker hende. De stjæler hendes pung og kører væk på en sort PGO-knallert. Den ene er iført en hvid trøje, men ellers har vi ikke noget signalement af dem, fortæller vagtchef ved Fyns Politi Hans Frederiksen til Fyens.dk.
Kvinden er nu indlagt på Odense Universitetshospital til undersøgelse, fordi lægerne har mistanke om, at hun ved overfaldet har fået skader på sin lever eller milt.
Kort efter det første overfald, klokken 2.31, bliver en 20-årig kvinde, der er på vej hjem på cykel, også overfaldet af to unge mænd på en knallert. De vælter hende og truer hende med vold, før de stjæler hendes pung og mobiltelefon.
Fyns Politi har mistanke om, at der er tale om de samme gerningsmænd ved begge røverier, men foreløbig har politiet kun et sparsomt signalement at gå efter. Derfor bliver den 54-årige kvinde, der er indlagt på OUH, fredag formiddag afhørt for at få eventuelle yderligere oplysninger om gerningsmændene frem, fortæller vicepolitikommissær Carsten Arentoft.
- Det er et tilbagevendende problem hvert forår og sommer, at vi har røverier på Kertemindestien. Man må tage sine forholdsregler, hvis man skal færdes der om natten - det er for eksempel klogt at færdes flere sammen, siger Carsten Arentoft.
De to røverier sker kun halvandet døgn efter, en mand onsdag aften blev slået ned på Kertemindestien ved haveforeningen Kræmmermarken - også af to unge på en knallert.
Fyns Politi modtager gerne oplysninger i sagerne på telefon 114.







