Svage ældreudelukkesfra centrum
Svage ældre
udelukkes
fra centrum
Den vestlige del af Vestergade i Odense bliver til gågade.
Foto: Nils Svalebøg
Formand for Ældre Sagen i Odense, Kathrine Sørensen, frygter at Odenses svageste ældre bliver taberne, når bybusserne fra 1. august ikke længere skal køre i bl.a. den vestlige del af Vestergade. Busserne skal i stedet køre på Klosterbakken uden om centrum.
- Jeg frygter, at de svage ældre ikke kan komme ind til centrum. Problemet er, hvis busserne kun stopper på Filosofgangen, så er der et godt stykke vej for de svageste ældre og også handicappede (enten ad Søndergade, Ny Vestergade, Holsedore, Klaregade eller Munkemøllestræde, red.), at nå op i centrum af byen på et ujævnt underlag, siger Katrine Sørensen.
Beklager beslutning
Hun og Ældre Sagen beklager, at der ikke fra politisk side er blevet lyttet nok til de ældres ønsker efter flere debatmøder med de odenseanske byrådspolitikere. I mere end fire år har Ældre Sagen forsøgt at påvirke beslutningstagerne.Men busserne kører til gengæld helt ud til Rosengårdscentret. Kunne de ældre så ikke bare køre derud og handle der?
- Jo, det er okay at komme ud i Rosengårdcentret. Det er mægtig fint. Men de ældre har også en forkærlighed for centrum og city. Mange ældre synes, det er hyggeligt og nostalgisk at komme i city. I sidste uge kontaktede en vred ældre mand mig og var ked af at busserne forsvandt. Vi skal være her alle sammen, siger Kathrine Sørensen.
Med omlægningen af bustrafikken i Vestergade Vest er det kun gående og cyklister, der må færdes på vejene frem mod Mageløs og Skt. Knuds Kirkestræde til Falakhaven.







