Billig-busserkaprer cyklister
Billig-busser
kaprer cyklister
Cykelby eller busby? Odense kan ikke være begge dele på en gang og må prioritere sin indsats, mener trafikforsker.
Foto: Yilmaz Polat
Odense kan ikke både være cykelby og busby, mener trafikekspert
Forsøg med billetter til halv pris kan være en boomerang
Odense: Odenses forsøg på at lokke flere kunder ud af bilerne og ind i bybusserne med markant billigere billetter i en forsøgsperiode på et år fra 1. august spås ikke store chancer for succes af by- og trafikforsker Henrik Harder fra Aalborg Universitet.Forsøg med billetter til halv pris kan være en boomerang
Han forudser flere uheldige effekter af forsøget. Blandt andet, at det bliver meget svært at sætte prisen op igen uden at miste buskunder.
- Jeg synes, det er en farlig strategi at vælge, for hvad sker der, hvis det bliver nødvendigt at sætte prisen op igen efter et år, når forsøget er slut, siger han og giver selv svaret. Nemlig at det samlet set sagtens kan ende med, at der er færre buskunder, end der er i dag, når forsøgsperioden er overstået, hvis prisen sættes op igen.
Kan skade cykelby-satsning
Henrik Harder efterlyser også en klar prioritering af, hvad Odense vil på trafikområdet. For eksempel mangler der svar på, om odenseanerne skal cykle eller køre i bus?Byen har de seneste år haft succes med en markant indsats for at få flere til at hoppe på cyklen, men Odense kan ikke være cykelby og busby på samme tid, for netop de to transportformer konkurrerer med hinanden, og det er i høj grad de samme personer, der enten cykler eller tager bybussen, vurderer Henrik Harder.
- Forenklet kan man sige, at de fleste mænd kører biler, kvinder ofte kører i bus eller cykler, og så er der de studerende, som cykler. Og med det her forsøg vil man især nå mange af de studerende, som vil være klar til at lade cyklen stå, hvis busbilletten er billig nok. Jeg tror ikke på, at det er dem med bilerne, man får over i busserne, siger han.
Giv biler dårligere vilkår
Skal der for alvor rykkes bilister over i busserne, så er det helt andre midler, der skal til, spår trafikforskeren.- Så skal bilernes adgang begrænses. Det kan være ved at busserne får deres egne ruter, der gør dem hurtigere end bilerne, eller det kan eksempelvis være med roadpricing (betaling for at biler må køre ind i bestemte zoner af byen, red), siger Henrik Harder.







