fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt
Svær EM-gruppe for danske håndboldkvinder

Svær EM-gruppe
for danske
håndboldkvinder

Annonce:

Altid gode dagstilbud

Vores populære ugepakker, Månedens kødkasse. Tilbud!

Svær EM-gruppe for danske håndboldkvinder
Foto: POLFOTO/Asbjørn Sand/FS
Det danske damelandshold i håndbold får hård gruppemodstand til EM på hjemmebane, hvor holdet møder Spanien, Rumænien og Serbien.
De danske håndboldkvinder møder Spanien, Rumænien og Serbien ved EM, der spilles på hjemmebane til december.

Trods mødet med tre vanskelige modstandere så erklærer landstræner Jan Pytlick sig tilfreds med lodtrækningen.

- Det er lidt af en dynamitpulje. Jeg ville gerne have undgået Rumænien og møde Sverige eller Frankrig i stedet for, men ellers er jeg tilfreds, siger Jan Pytlick til TV/2 Sporten.

Landstræneren fortæller samtidig, at målsætningen ved EM er en plads i semifinalerne.

- Vi accepterer en placering i top-otte, men vi vil gerne i top-fire. Det er et EM med lige og jævnbyrdige hold, så det bliver svært, men vi går efter det, siger Pytlick.

Spanien fra øverste seedningslag vandt sølv ved det seneste EM, mens Rumænien og Serbien måske var de sværeste modstandere, Danmark kunne trække fra tredje og fjerde seedningslag.

EM spilles fra 7. til 19. december i Aalborg, Århus og Herning i turneringen, der for første gang i historien har to værtslande, da Norge er medvært. 16 hold deltager i turneringen.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3