fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
Dealdk_223x70px
AvisKlubben_Webbanner_223x70
KlubFyn_Webbanner_Safari_223x70

USA's rigsrevision
kritiserer kampfly

Kampflyet JSF får for anden gang i denne uge kritik af amerikanske myndigheder, og i Danmark kan det yderligere kølne interessen.
Joint Strike Fighter (JSF), det amerikanske kampfly, der længe har været anset som afløseren for det danske flyvevåbens F-16, får på puklen af USA's rigsrevision, GAO.

I rapporten hedder det, at "yderligere omkostninger og planforlængelser er sandsynlige".

Kritikken kommer kun få dage efter, at det amerikanske forsvarsministerium bekræftede, at prisen på JSF er næsten fordoblet til 545 millioner kroner stykket.

Det er langt over, hvad det danske forsvar har budgetteret med, og i Folketinget vil en række partier have regeringen til at se på alternativer til Lockheed Martins JSF.

GAO siger, at samtidig med at omkostningerne er steget, går det meget langsomt med at færdigudvikle flyet.

Det konstateres, at der i 2009 kun blev gennemført 10 procent af de testflyvninger, der var planlagt.

- Fremstillingen af JSF's testfly fortsætter med at koste mere tid, flere penge og mere arbejde, end der er budgetteret med, mener GAO.

Derfor må der forudses yderligere forsinkelser af JSF, og det får konsekvens for udfasningen af USA's nuværende kampfly, hedder det.

Oprindelig skulle JSF have været klar i 2012, men det er senere udskudt til 2016. GAO antyder i sin rapport, at den frist bliver overordentlig svært at nå.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30