fyens.dk

Fyens Stiftstidende - Fyns Amts Avis

fyensdk
StingKoncert_Webbanner_223x70
eventyrløbet
Banner-223x70--nyt

Fyn ramt af
tricktyverier

Annonce:

Velkommen til Helnæs Camping

1. Klasses natur & hygge på vores campingplads!

Fyn ramt af tricktyverier
Onsdag og torsdag modtog Fyns Politi en lanmg række anmeldelser om tricktyverier begået af nogen, der beskrives som sigøjnere.
Foto: colourbox
Fyns Politi beskriver, at en gruppe sigøjnere huserer på Fyn og begår tricktyverier.
De seneste to dage, onsdag og torsdag, har Fyns Politi modtaget anmeldelser om mindst otte tricktyverier eller forsøg derpå rundt omkring på hele Fyn.

Onsdag var landbetjenten i Glamsbjerg i kontakt med to mænd, der af vagtchefen ved Fyns Politi beskrives som sigøjnere. Landbetjenten spurgte til mændenes færden og deres identitet.

Umiddelbart efter kontakten blev der anmeldt tricktyverier i byen, men da var mændene væk igen. De kørte i en mørk BMW, men Fyns Politi har en formodning om, at nogle andre sigøjnere i ledtog med mændene kører rundt i en bordeaux-farvet Hyundai eller Ford Escort på svensk nummerplade. Den har registreringsnummer FEJ 334.

Forvirrer ældre

Episoden i Glamsbjerg er begyndelsen på en lang række tricktyverier på Fyn. Fremgangsmåden er den samme hver gang:

To sigøjnere henvender sig til et oftest ældre menneske og snakker og forvirrer vedkommende så meget, at de kan franarre vedkommende pung med kontanter og dankort i. Og så forsvinder de igen, lige så hurtigt som de er dukket op.

Blandt andet har en 82-årig kvinde fået stjålet 11.000 kroner.

Anmeldelserne

Torsdag klokken 13.11 forsøgte sigøjnerne sig i en genbrugsbutik på Skerningegårdsvej i Vester Skerninge - der fra har Fyns Politi fået nogle gode billeder fra butikken overvågningskamera.

Mindre end en time senere klokken 13.56 på Rewentlovsvej i Korinth ved Faaborg, blev en ældre kvinde med rollator bestjålet af en mand og en kvinde, som også passer på beskrivelsen "sigøjnere".

De hoppede ud af en bil og forvirrede kvinden og slap væk med hendes pung.

Klokken 15:10 blev der anmeldt to kvinder i Netto Kerteminde, som ved at gå rundt blandt kunderne lykkedes med at stjæle en pung.

Klokken 16:54 anmeldte personalet på Ferritslev Apotek, at nogle sigøjnere gik rundt mellem kunderne og hovedsageligt henvendte sig til ældre mennesker. Da personalet gav sig til at råbe op og advare kunderne, stak sigøjnerne af i en mørk BMW.

Mellem klokken 13.00 og 17.45 er der desuden indløbet tre anmeldelser om tricktyverier i supermarkeder i og nær Svendborg: Rema 1000 i Ørkildsgade, Rema 1000 på Nyborgvej og Superbrugsen på Svendborgvej i Kværndrup.

Fire anholdt i Svendborg

Efter den sidste anmeldelse anholdt Fyns Politi i Svendborg to mænd og to kvinder, som kører i en mørk BMW. Fredag morgen var de endnu ikke afhørt.

Politiet leder fortsat efter gruppen i den bordeaux-farvede Hyundai eller Ford Escort på svensk nummerplade med registreringsnummeret FEJ 334.

Fyns Politi kan kontaktes på telefon 114.

Kundeservice

Telefon: 63 15 15 15 · Fax: 65 93 00 56
E-mail: kundeservice@fynskemedier.dk

Åbningstider: Mandag-torsdag: Kl. 8.00 - 16.00 · Fredag: Kl. 8.00 - 15.00
Abonnementsrettelser til næste dag senest kl. 14 hverdagen før.
Rettelser, der modtages fredag efter kl. 14 træder først i kraft tirsdag.

Har du ikke fået avisen? Ring tlf. 63 15 15 15
Mandag-fredag: Kl. 7.00 - 10.00 Lørdage og søndage: Kl. 8.00 - 10.30

KlubFyn_Webbanner01_223x70
AvisKlubben_Webbanner_223x70
1665097_0_0_0_0_0_0
webplayer3