Seneste Nyt
Business-Fyn
Aamunds hjertebarnpå vej mod overskud
Aamunds hjertebarn
på vej mod overskud
Længe ventet amerikansk kæmpeordre i hus hos Bavarian Nordic. En stor dag for dansk industri og for bestyrelsesformand Asger Aamund personligt, siger han.
Danmark har fået en ny stor spiller i medicinalindustrien. Med godkendelsen fra de amerikanske sundhedsmyndigheder af en koppevaccine har Bavarian Nordic bevæget sig fra underskoven af biotekselskaber til reel industrivirksomhed, siger selskabets bestyrelsesformand og stifter Asger Aamund.- Det er altid en glæde for en industrimand at se, når de mål, man har sat sig, går i opfyldelse. Det er en historisk dag, siger han.
Investorerne på Københavns Fondsbørs fejrede også nyheden med at sende Bavarian-aktien i vejret med næsten 15 procent fra morgenstunden.
Asger Aamund er forretningsmand fra den gamle skole. Det glæder ham, når hårdt slid betaler sig og visioner bliver til virkelighed. Bavarian Nordics resultater vil få betydning for hele den danske biotekindustri, siger han.
- Bavarian Nordic vil være en ledestjerne for de mange talentfulde biotekselskaber i underskoven, som har drømmen, visionen og stædigheden. Bavarian Nordic har bevist, at det kan betale sig at rulle ærmerne op, spytte i næverne og tage fat, siger Aamund.
Indtil nu har Bavarian Nordic ikke haft plus på bundlinjen. I 2009 lød underskuddet på 331 millioner kroner, og selskabet venter et underskud i omegnen af 250 millioner kroner i år.
Det ændrer den amerikanske ordre ikke på, men på den længere bane sikrer koppevaccinen overskud i selskabet, siger Asger Aamund.
- Overskuddet er på sin vis sikret med den endelige godkendelse, men helt hvornår det indtræffer, det kan vi ikke sige, siger han.
De amerikanske sundhedsmyndigheder FDA godkendte onsdag Bavarian Nordics koppevaccine Imvamune.
Selskabet forventer at begynde leveringen til USA inden udgangen af første halvår 2010. Produktionen skulle være begyndt sidste år, men blev udskudt grundet den manglende godkendelse.



